Internet 40 Gb/s

Cisco we współpracy z operatorem MCI przetestowali 25 maja pierwsze na świecie połączenie internetowe przesyłające dane z szybkością 40 Gb/s. Dane były transmitowane między miastami San Francisco i San Jose.

Testy symulowały ruch generowany jednocześnie przez różnych użytkowników: przez 0,5 mln odbiorców muzyki pobierających pakiety z serwisu iTunes, przez 1 mln graczy uruchamiających sieciowe gry komputerowe, przez 2 tys. szkół odbierających transmisje telewizyjne, przez 2 tys. użytkowników aplikacji VoIP i przez milion użytkowników WWW.

Demonstracja była jednym elementem premiery nowego super-rutera Cisco noszącego nazwę CRS-1, który został oficjalnie zaprezentowany 24 maja. Ruter jest wyposażony w szybkie interfejsy światłowodowe przesyłające dane z szybkością 40 Gb/s, a zagregowana przepustowość urządzenia wynosi 92 Tb/s.

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski

Ruter CRS-1 składa się z dwóch typów chassis: chassis z interfejsami i chassis rutingu/przełączania.

Chassis z interfejsami zawiera liniowe karty WAN z portami i oferuje zagregowaną przepustowość 1,2 Tb/s. Znajduje się w nim 16 gniazd, każde zdolne obsłużyć moduł z jednym portem OC-768c (40 Gb/s). Są też dostępne moduły zawierające kilka portów WAN 10 lub 2,5 Gb/s albo porty Ethernet 10 Gb/s.

Chassis rutingu/przełączania może połączyć ze sobą przez połączenia światłowodowe (które mogą mieć długość 100 metrów) do 9 chassis z interfejsami. Ruter 92 Tb/s w pełnej konfiguracji zawiera 72 chassis z interfejsami i 8 chassis rutingu/przełączania.

Aby ruter mógł tak szybko pracować, Cisco umieścił w jednym silnym układzie ASIC aż 188 procesorów RISC i jeden silny układ ASIC. Układ można programować, tak aby mógł wspierać nowe funkcje i usługi.

Ruter CRS-1 pracuje pod nowym systemem operacyjnym IOS XR, który charakteryzuje się modularną architekturą i odpornością na błędy. Modularność ma tę zaletę, że błędy można przekierowywać do jednej części oprogramowania, a określone procesy można wtedy zatrzymywać i restartować nie zatrzymując całego systemu. Ruter rozpoznaje automatycznie ataki typu DDOS (distributed denial-of-service) i chroni sieć przed włamywaczami.

Urządzeniem można zarządać nie tylko przy pomocy protokołu SNMP i interfejsu CLI, ale też używając nowego narzędzia noszącego nazwę Craft Works, opartego na technologii XML (Extensible Markup Language).

Chassis z interfejsami kosztuje od 450 tys. USD (bez modułów). Cena chassis rutingu/przełączania nie została jeszcze ustalona. Ruter ma być dostępny w lipcu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200