Internet 4,5 mln razy szybszy niż przeciętne domowe łącze szerokopasmowe. Przełom na rynku

Najnowszy przełom może zapewnić przystępną ścieżkę do ulepszenia istniejących sieci światłowodowych.

Internet superszybki powstał w Wielkiej Brytanii / Fot. Aston University

Internet superszybki powstał w Wielkiej Brytanii / Fot. Aston University

Zdolność do przesyłania ogromnych ilości danych w możliwie najkrótszym czasie staje się coraz ważniejsza dla naszego codziennego życia. Na początku tego miesiąca badacze opublikowali wyniki eksperymentu, który może pomóc w zwiększeniu prędkości transmisji danych, wykorzystując istniejącą infrastrukturę światłowodową.

Badacze z Aston University w Wielkiej Brytanii z powodzeniem przesłali dane przez standardowe światłowody z prędkością aż 301 000 000 megabitów na sekundę, bijąc rekordy prędkości zawarte w raportach dotyczących wydajności sieci szerokopasmowej, opublikowane przez Ofcom w 2023 r. Ogromny wzrost prędkości jest możliwy dzięki wcześniej nieużywanym długościom fal, przesyłanych przez standardowe systemy światłowodowe.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange

Internet światłowodowy inny niż pozostałe

Komputery przesyłają informacje przez światłowody, wysyłając sygnały świetlne przez niezwykle cienkie włókno z plastiku lub szkła — zwane rdzeniem. Te transmisje zwykle używają określonych długości fal świetlnych 850, 1300 i 1550 nanometrów do przesyłania informacji wzdłuż linii.

Aby osiągnąć giganyczny wzrost prędkości, profesor Wladek Forysiak z Instytutu Technologii Fotonicznych Aston wraz z dr. Ianem Phillipsem wykorzystali pasma długości fal, które dotychczas nie były używane w dzisiejszych systemach światłowodowych.

Dwie najczęściej używane długości fal w komunikacji światłowodowej to konwencjonalne pasmo (pasmo C) i pasmo długofalowe (pasmo L). Pasmo L jest używane, gdy pasmo C nie może spełnić typowych wymagań przepustowości.

Forsiak i Phillips z powodzeniem wykorzystali dwa dodatkowe pasma spektralne: rozszerzone pasmo długości fal (pasmo E) i krótkie pasmo długości fal (pasmo S), aby zwiększyć dostępną pojemność bardziej powszechnych pasm C i L. Badacze musieli opracować nowe wzmacniacze optyczne i równoważniki wzmocnienia optycznego, aby skutecznie wykorzystać te dodatkowe pasma długości fal.

Wykorzystanie dodatkowych pasm E i S przynosi wyjątkowo znaczące rezultaty. W miarę rozwoju technologii, dostawcy internetu mogą pewnego dnia być w stanie zwiększyć możliwości dostarczania danych daleko poza to, co jest możliwe dzisiaj — i to bez dodatkowych kosztów związanych z wymianą całej infrastruktury światłowodowej.

Chociaż osiągnięta prędkość jest imponująca, nie jest to najszybsza kiedykolwiek zarejestrowana transmisja. Dwa lata temu japońscy badacze z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) ustanowili światowy rekord prędkości danych, osiągając prędkości transmisji 1,02 petabitu na sekundę, czyli 1 020 000 000 megabitów na sekundę. Jednak badacze NICT użyli niestandardowego kabla z czterema rdzeniami, a nie standardowej linii jednordzeniowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200