Internauci masowo pozbywają się empetrójek

W sierpniu, kiedy stowarzyszenie broniące interesów przemysłu muzycznego RIAA ogłosiło zaostrzenie walki z piratami, ponad milion użytkowników Sieci usunęło ze swoich twardych dysków pliki mp3. Takie dane przedstawiono w raporcie NPD Group.

W sierpniu liczba osób, które zdecydowały się pozbyć swojego komputerowego skarbca z muzyką, znacząco wzrosła. Z badania NPD Group wynika, że w maju 606 tys. osób zdecydowało się na taki krok, podczas gdy w sierpniu liczba urosła do 1,4 mln internautów. Analitycy podkreślają, że szał kasowania wywołany był działaniami RIAA, które ogłosiło kary grzywny i więzienia za wymienienie się plikami objętymi prawami autorskimi.

Z innego badania przeprowadzonego również przez NPD Group wynika, że pogorszyły się znacząco relacje między klientami a przemysłem muzycznym. Zdaniem użytkowników, wytwórnie muzyczne są chciwe i nie chcą zrozumieć intencji internautów. Wrześniowa ankieta pokazała, że dwie trzecie nabywców muzyki, którzy wymieniają się plikami mp3 w sieciach P2P, ma "o wiele gorszą" lub "gorszą" opinię na temat przemyłu muzycznego.

Zdaniem NPD Group, niechęć do branży muzycznej w dużej mierze wywołana jest działaniami RIAA przeciwko użytkownikom P2P.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200