Interfejs zarządzania SMI-S

Prace nad nowym interfejsem zarządzania sieciami SAN, który nosi nazwę SMI-S, opracowywanym przez stowarzyszenie SNIA (Storage Networking Industry Association) dobiegają powoli końca. Wkrótce światło dzienne ujrzy pierwsza wersja tego standardu.

Administratorzy zarządzający sieciami SAN opartymi na urządzeniach produkowanych przez różne firmy mają nie lada kłopot. Każdym urządzeniem muszą zarządzać przy pomocy innej aplikacji. Sprawę utrudnia fakt, że aplikacje takie korzystają najczęściej z usług różnych złącz programistycznych API. Dzięki interfejsowi SMI-S (Storage Management Initiative Specification) problem może wkrótce przestać istnieć.

SMI-S to oprogramowanie typu "middleware" usytuowane między zarządzanymi obiektami i aplikacjami, które nimi zarządzają. A oto cztery podstawowe cechy interfejsu SMI-S, dzięki którym zarządzanie sieciami SAN przestanie spędzać sen z powiek administratorom nadzorującym prace pamięci masowych:

1. Interfejs SMI-S jest oparty na znanych wszystkim technologiach Enterprise Management (WBEM) i Common Information Model (CIM).

Zobacz również:

  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

2. Interfejs SMI-S może współpracować z menedżerami wolumenów opartymi na serwerach, z systemami RAID i z urządzeniami pamięci masowych, to jest z najczęściej spotykanymi rozwiązaniami stosowanymi w sieciach SAN.

3. SMI-S może zarządzać urządzeniami starszych typów, używając do tego celu agentów proxy. Inne urządzenia i podsystemy mogą być też integrowane z interfejsem SMI-S, używając takich technologii, jak osadzone oprogramowanie czy menedżer obiektów CIM.

4. SMI-S zawiera modele obiektów, które można stosować w urządzeniach wielu klas. Dlatego administratorzy sieci SAN mogą implementować systemy zarządzania oparte na wcześniej zdefiniowanych zasadach, zdolne kontrolować pracę wszystkich urządzeń.

SNIA opracowuje testy, które posłużą do sprawdzania czy urządzenie SAN i zarządzająca nim aplikacja są zgodne z wymogami standardu SMI-S.

Standard SMI-S został już przedłożony komitetowi normalizacyjnemu ANSI (International Committee for IT Standards) i oczekuje się, że zostanie przez niego zaakceptowany jeszcze w pierwszym kwartale 2004 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200