Interfejs Bluefin do serwera Shark

IBM zaprezentował nowy interfejs do serwera pamięci masowych IBM ESS (Enterprise Storage Server) o nazwie kodowej Shark, oparty na specyfikacji Bluefin, która ma ułatwić zarządzanie systemami pamięciowymi w heterogenicznych sieciach pamięci masowych. IBM rozszerza też ofertę rozwiązań pamięci masowych do komputerów mainframe, pracujących pod kontrolą Linuksa.

Interfejs ESS API zaprojektowano pod kątem zgodności ze specyfikacją Bluefin (nazywaną także Storage Management Initiative Specification; SMIS). Bluefin (SMIS) zapewnia wspólny interfejs odkrywania i nadzorowania zasobów pamięciowych w heterogenicznych sieciach pamięci masowej. Dzięki niej klienci i sprzedawcy mogą opracowywać aplikacje według jednego standardu i w mniejszym stopniu polegać na unikatowych, zastrzeżonych interfejsach, które nie potrafią komunikować się z innymi urządzeniami.

Pierwsza wersja interfejsu ESS API jest dostępna dla systemów operacyjnych AIX, Linux i Windows 2000 i obsługuje rutynowe czynności administracyjne. Z serwera IBM ESS Shark mogą obecnie skorzystać posiadacze serwerów IBM eServer zSeries, używający systemu operacyjnego Linux.

Zobacz również:

  • Naukowcy odblokowali "Świętego Graala" technologii pamięci
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Inicjatywę Bluefin/SMIS firmy IBM popierają niezależni producenci oprogramowania: Computer Associates, BMC Software, InterSAN, McData, Tivoli Software i Veritas.

IBM zapowiada ponadto wprowadzenie dysków o prędkości obrotowej 15 tys. obr./min. i pojemności 72,8 GB, które pozwolą na zwiększenie wydajności systemu dyskowego nawet o 50 procent. W drugiej połowie b.r. ma zostać wprowadzona obsługa dysków 15 tys. obr./min. i 10 tys. obr./min. o tej samej pojemności w serwerach IBM ESS 800, F10 i F20.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200