Intentia AB w awangardzie

Szwedzka firma opracowała nową metodę wdrażania systemu klasy MRP II.

Szwedzka firma opracowała nową metodę wdrażania systemu klasy MRP II.

Kierownictwo szwedzkiej firmy Intentia AB, producenta Movex - systemu do wspomagania zarządzania produkcją i dystrybucją według standardu MRP II, instalowanego na komputerach IBM AS/400, spotkało się w Paryżu w połowie kwietnia br. z dystrybutorami systemu w poszczególnych krajach, aby omówić nową strategię firmy w dziedzinie wdrażania Movex. Na spotkaniu była obecna również polska firma Vimex, dystrybutor systemu w naszym kraju.

Na paryskim spotkaniu profesor Stig-Arne Mattson, członek ścisłego kierownictwa Intentia AB, odpowiedzialny za rozwój produktu, przedstawił nową metodykę wdrażania Movex zwaną Implex 2. Cechuje ją odejście od spojrzenia funkcjonalnego na przedsiębiorstwo, na rzecz procesowego. Metoda Implex 2 wychodzi od zrozumienia i określenia procesów zachodzących u klienta i zbudowania ich mapy w przedsiębiorstwie. Następnie dopasowuje się ją do modułów oferowanych przez Movex, wykorzystując ich odpowiednie elementy i buduje system, który będzie implementowany w przedsiębiorstwie.

Nowa metoda wymaga odmiennego podejścia do szkoleń, które mają pomóc personelowi przestawić się na myślenie procesowe. Takie podejście w większym stopniu uwzględnia potrzeby klienta niż tradycyjna modułowa (funkcjonalna) metoda wdrażania.

Metoda wdrożeniowa Implex 2 daje Intentia AB dystans ok. 2 lat w stosunku do konkurentów, którzy również oferują systemy klasy MRP II na komputery AS/400 - twierdzą jej przedstawiciele. "W Polsce, wcześniej niż ogłoszono to publicznie, próbowaliśmy wdrażać metodę procesową m.in. w Lubawie. Wzięliśmy pod uwagę publikacje opisujące prace badawcze Intentia AB. Jednak w pełni będzie ona zastosowana dopiero w Kraśniku" - mówi Sławomir Trautman, prezes Vimex.

Intentia ma około 1300 wdrożeń w Europie. Odnosi największe sukcesy w Skandynawii i Francji. W ostatnim z tych krajów spodziewa się w tym roku podpisania ok. 160 kontraktów. Sukces uzyskano dzięki ścisłej współpracy z francuskim IBM, który traktuje ją jako najpoważniejszego partnera w dziedzinie systemów MRP II na AS/400, jak też w dużym nasyceniu tego rynku komputerami AS/400. Nie bez znaczenia jest także świadomość francuskich menedżerów co do korzyści, jakie można uzyskać z zastosowania zintegrowanego systemu klasy MRP II.

W Polsce Movex pracuje w kilku fabrykach, m.in. w Hucie "Violetta", w fabrykach mebli Swedwood w Lubawie i Zbąszyniu, trwa wdrożenie u producenta i dystrybutora gazów technicznych AGA Gaz Polska, system będzie instalowany m.in. w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku i w poznańskim Polmosie. Movex oferowany przez Vimex jest w pełni spolonizowany i dostosowany do polskich przepisów prawnych.


TOP 200