Intelowskie serwery klasy mainframe Fujitsu

Fujitsu planuje wprowadzić do oferty systemy wykorzystujące procesory Intel Xeon DP i MP przed końcem roku 2004. Większe systemy, oparte na przyszłych wersjach procesorów Intel Itanium, mają trafić na rynek przed końcem roku 2005.

Systemy te mają odznaczać się możliwością skalowania do 128-procesorowych maszyn klasy mainframe. Japońska firma chce też stworzyć zoptymalizowaną dla swoich produktów wersję Linuxa.

Dotycząca nowych serwerów umowa Fujitsu z Intelem to cios dla Sun Microsystems – jak dotąd większość serwerów Fujitsu wykorzystywało system operacyjny Solaris i procesory Sparc RISC, oparte na układach UltraSparc. Fujitsu nie ma jednak zamiaru zmieniać całości swej oferty i zrezygnować ze współpracy z Sunem, jednak nowa linia produktów ma stanowić – jak to określił Jack Hirano, rzecznik prasowy japońskiej firmy – „jedną z trzech nóg, na których oprze się strategia działania Fujitsu na rynku serwerów”. Z pewnością odbije się to niekorzystnie na pozycji Suna, zwłaszcza na rynku japońskim, gdzie Fujitsu jest obecnie najsilniejszym partnerem Amerykanów.

Zobacz również:

  • Dell przestrzega klientów przed wyciekiem danych
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Już dziś 80% serwerów sprzedawanych na świecie jest oparte na procesorach Intela. Generują one jednak mniej niż połowę wartości tego rynku. Sektor najdroższych, wieloprocesorowych systemów, jest bowiem zdominowany przez układy Suna oraz IBM. Sytuacja ta powoli ulega jednak zmianie, a Intel przestaje być kojarzony z systemami low-end. Plany Fujitsu są tego dowodem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200