Intelowski eksperymentalny komputer z 48-rdzeniowym procesorem

Intel zapowiada, że w połowie br. dostarczy wybranym instytucjom (głównie akademickim) eksperymentalne komputery oparte na procesorach zawierających 48 rdzeni obliczeniowych.

Intel chce w ten sposób przetestować procesory i sprawdzić czy oparte na nich komputery pracują rzeczywiście wydajnie i są w stanie obsługiwać wymagające aplikacje naukowe, a w dalszej perspektywie aplikacje biznesowe. Firma ujawniła, że procesory są taktowane zegarami pracującymi z podobnymi częstotliwościami, z jakimi pracują zegary towarzyszące znanym procesorom Atom.

Intelowski eksperymentalny komputer z 48-rdzeniowym procesorem
Producent wprowadził do układu scalonego szereg usprawnień, dzięki którym rdzenie wymieniają ze sobą szybko dane. Jest to szczególnie ważne w tym przypadku, gdy układ zawiera nie cztery czy osiem rdzeni, ale kilkadziesiąt. Dlatego Intel zastosował 24 miniaturowe routery, które obsługują komunikację między poszczególnymi rdzeniami i zapobiegają powstawaniu zatorów.

Zobacz również:

  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga
  • Qualcomm przyśpiesza debiut nowego procesora ARM

Układ wspiera technologie obniżające pobór energii, dlatego wtedy gdy przetwarza intensywnie dane pobiera 125 W mocy, a wtedy gdy jest w stanie uśpienia pobór mocy spada do 25 W.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200