Inteligentny silnik napędza zmiany

Computerworld Dostawcy technologii muszą być o krok przed rynkiem, by skutecznie odpowiadać na jego potrzeby. Huawei mocno postawił na działalność R&D, by zaprząc najnowsze technologie do swoich rozwiązań wspierających proces transformacji cyfrowej.

Rozwój technologii w ostatniej dekadzie poszybował w górę, na skalę dotychczas niespotykaną. Dzięki nowym rozwiązaniom organizacje mogą szybciej reagować, optymalizować swoje procesy, zmieniać modele biznesowe i generować nowe strumienie przychodów. Technologie dysruptywne (desruptive technologies) wywróciły dotychczasowy układ na rynku. Dziś, gdy nastąpiła demokratyzacja IT, nawet mniejsze organizacje mogą budować przewagę konkurencyjną, korzystając z tych samych dostępnych rozwiązań, które do niedawna zarezerwowane były dla wielkich organizacji. Jednocześnie zmienia się model ekonomiczny świata. To dane stają się walutą, a o sukcesie organizacji decyduje sposób ich przetwarzania, wywoływania, zachowanie ciągłości dostępu, umiejętność analizy i wykorzystania. To nowy świat Data Economy, napędzany inteligentnym silnikiem. Rewolucja technologiczna mocno wkroczyła zarówno w infrastrukturę sprzętową jak i sieciową. Rozwiązania są stale automatyzowane, podnosząc poprzeczkę wydajności i efektywności kosztowej.

Przyszłość ma na imię AI

Czego więc dziś potrzebują organizacje? Jakie technologie zmieniły obraz świata i uwolniły potencjał ukryty w danych? O tym między innymi mogli dowiedzieć się uczestnicy wydarzenia Huawei ICT Day. Spotkanie, w którym kilkuset uczestników miało możliwość zobaczenia i podyskutowania on-line z ekspertami technologicznymi, to kolejny przykład na to, że o nowych technologiach można opowiadać za pomocą nowoczesnych form przekazu i cyfrowo malować obraz zmieniającego się świata.

W zmieniającym się otoczeniu technologicznym Huawei wywalczyło sobie mocną pozycję. Rynek konsumencki w Polsce zna tego dalekowschodniego producenta przede wszystkim z oferty urządzeń mobilnych i notebooków, jednak to rozwiązania klasy enterprise stanowią o wielkości i innowacyjności firmy. „Ponad połowa pracowników Huawei pracuje w działach R&D. 10 % przychodu przeznaczamy globalnie na badania i rozwój. Dzięki temu znajdujemy się w piątce najbardziej innowacyjnych firm na świecie” – mówił podczas Huawei ICT Day Dariusz Dobkowski, dyrektor sprzedaży rozwiązań Data Center&Rozwoju Ekosystemu AI. Jak zaznaczył ekspert, w najbliższym czasie rynek czeka coraz większy wpływ Sztucznej Inteligencji na otaczający nas świat. W badaniu ze stycznia 2018 IDC zapytało firmy, czy wykorzystują AI w swoim podstawowym biznesie. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 4% respondentów. Według predykcji tej firmy analitycznej w 2025 takich organizacji będzie już 80%. „Beneficjentami tej zmiany technologicznej będą ci producenci, którzy będą w stanie zaproponować nowoczesne rozwiązania i zapewnić nowe potrzeby organizacji” – zauważył Dariusz Dobkowski.

Inteligentne Dorado V6

Huawei w swoich centrach badawczych cały czas pracuje nad implementacją AI w rozwiązaniach znajdujących się w szerokim portfolio firmy. Czas pandemii uwypuklił potrzeby nowego podejścia do inteligentnych technologii. Stąd na przykład zaangażowanie producenta w projekt wind obsługiwanych bezdotykowo, dostaw za pomocą dronów, czy badań temperatury w dużych skupiskach ludzkich, takich jak lotniska czy hipermarkety. W Polsce trwa na przykład pilotaż w zakresie wsparcia AI w służbie zdrowia. Zaszyta inteligencja dotyka też infrastruktury. Przykładem może być chociażby nowa generacja inteligentnych pamięci masowych Dorado V6, z gwarancją efektywnej pojemności użytkowej (tutaj link do sesji webinarowej), czy gwarancją nowej technologii flash ever. „W macierzy all-flash Dorado V6 najnowszej generacji nastąpiła zmiana pokoleniowa’ – wyjaśniał Konrad Tutak, IT Product Manager Huawei „Te macierze, są wyposażone w nasze własne procesory ARM. Dodatkowo posiadają własne chipsety w dyskach SSD, chipsety sieciowe, chipsety AI. Dorado V6 zapewnia obecnie najwyższą niezawodność w branży”.

Ekosystem partnerów

To jedne z przykładów wykorzystania AI w biznesie i otaczającej nas rzeczywistości. Rynek chłonie AI jak gąbka wodę, inteligentny silnik napędzający nowe modele biznesowe stał się produktem pożądanym. Huawei widzi w tym szansę dla siebie, jedocześnie potrafi zainwestować odpowiednio w przyszłość. „W świecie Sztucznej Inteligencji Huawei pozycjonuje się jako dostawca platformy technologicznej. To oczywiście nie wszystko, ponieważ ważna jest też myśl technologiczna, wykonanie. Dlatego do tego ekosystemu zapraszamy partnerów”- tłumaczy Dariusz Dobkowski. „Fundacja Digital Poland przeanalizowała polski rynek AI. 2/3 firm, które zajmują się Sztuczną Inteligencją nie ma żadnego dodatkowego finansowania, a ¾ firm większość swoich przychodów osiąga za granicą. Chcemy to zmieniać. Huawei zaproponował program wsparcia rozwoju ekosystemu AI dla Europy. W ciągu 5 lat wydamy na rozwój i aktywizację organizacji branżowych 100 mln EUR, chcemy też pozyskać w tym czasie 500 partnerów i wykształcić 100 tys. deweloperów”.

Nowa jakość SD-WAN

Inteligentny silnik napędza zmiany

Plany są ambitne. „Przyświeca nam wizja budowy w pełni inteligentnego obliczeniowego świata, wszechobecnej łączności, by użytkownikowi dostarczyć ją w dowolnym miejscu na świecie" – mówił podczas swojego wystąpienia Tomasz Frender, IT Solutions Manager z Huawei. „Chcemy optymalizować obliczenia, wyjść poza ograniczenia procesora, pojedynczej maszyny, wyjść poza centra danych. Odciążamy procesory poprzez innowacyjne rozwiązania Sztucznej Inteligencji. Tworzymy moduły AI – od małych, z zastosowaniem do dronów i analizy już na poziomie urządzenia, do wielkich klastrów obliczeniowych, uwalniając pełen potencjał obliczeniowy”. Sztuczna Inteligencja stała się powszechna w ofercie Huaweia. Również w jego rozwiązaniu SD-WAN, które wprowadza nową jakość w obszarze sieci rozległych. Inteligentne sterowanie ruchem pozwoliło na optymalne wykorzystanie łączy o różnej jakości i bezpieczne oraz proste połączenie oddziałów firm korzystających z tego rozwiązania.

„Szóstka” rządzi!

Huawei jest mocno kojarzony z siecią 5G. Ale równie skutecznie działa na polu łączności WI-FI. Stale zwiększająca się liczba użytkowników sieci i niesamowity wręcz przyrost podłączonych do niej urządzeń wpłynęły na technologiczne zmiany, których owocem jest nowy światowy standard WI-FI 6. Biznes, ale też konsumenci potrzebują lepszych sieci, z mniejszymi opóźnieniami, większą przepustowością i pojemnością. Sieć 5G nie zastąpi WI-FI z wielu względów, stąd wzrost zainteresowania nowymi możliwościami oferowanymi przez WI-FI 6. „To przede wszystkim większe pasmo i niższe opóźnienie w przesyle danych. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możliwa jest obsługa większej ilość stacji jednocześnie, co dziś stanowi jedno z kluczowych ograniczeń. Z kolei inteligentne anteny gwarantują zdecydowanie lepszy zasięg. Użytkownik końcowy ma zagwarantowany lepszy zasięg oraz wyższą przepustowość. WI-FI 6 ogranicza ilość <<smogu elektromagnetycznego>>, a efektywniejsza współpraca z urządzeniami mobilnymi zmniejsza zużycie ich baterii i ogranicza niepotrzebną emisję transmisji radiowych” – tłumaczył podczas Huawei ICT Day Bartłomiej Anszperger, dyrektor sprzedaży rozwiązań sieciowych Huawei Enterprise Polska.

Tematów technologicznych, które pojawiły się na Huawei ICT Day było więcej. Wszystkie miały jedną przesłankę – to na dostawcach technologii spoczywa ciężar zmiany dotychczasowych ekosystemów i sprawienie, by technologie wspierały rozwój gospodarczy.

Inteligentny silnik napędza zmiany

Inteligentny silnik napędza zmiany