Inteligentne oświetlenie Szczecina

Do września w stolicy Pomorza Zachodniego powstanie system zarządzania oświetleniem, który pozwoli miastu zaoszczędzić na rachunkach za prąd 1,5 mln zł rocznie.

Szczecin jako pierwsze polskie miasto wdraża inteligentny system Philips City Touch. Będzie do niego podłączona prawie połowa z 5 tys. przeznaczonych do wymiany punktów świetlnych. Zdalny systemu zarządzania oświetleniem w mieście ma spowodować 70-proc. redukcję zużycia energii elektrycznej i mniejszą emisję CO2 do atmosfery o 7000 ton na rok.

System pozwala na komunikowanie i sterowanie indywidualnymi punktami świetlnymi, budując inteligentną sieć, która pozwoli miastu kontrolować i zarządzać oświetleniem na głównych ulicach w centrum, tam gdzie ruch jest największy. „Inteligentne systemy oświetleniowe są integralną częścią miast przyszłości, rozwijających się w duchu koncepcji Smart City i jednym z filarów ich zrównoważonego rozwoju gospodarczego” - stwierdził Bogdan Rogala, wiceprezes Philips Lighting w Polsce.

Projekt jest realizowany w ramach Programu „SOWA - energooszczędne oświetlenie uliczne”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200