Inteligentne miasta stają się rzeczywistością

Jak wynika z raportu Capgemini, aż 73% mieszkańców tzw. inteligentnych uważa się za szczęśliwych ludzi, a co trzeci mieszkaniec jest gotowy zapłacić więcej za korzystanie z funkcjonalności smart city.

Inteligentne miasta stają się rzeczywistością

Ok. 60% wszystkich mieszkańców miast chciałoby mieszkać w smart city. Największy odsetek jest wśród millenialsów – 64%. Na inicjatywy inteligentnych miast zostaną wydane 124 mld USD w 2020 r. - według Worldwide Smart Cities. Taki wynik stanowi prawie 19-proc. wzrost w porównaniu do 2019 r. IDC szacuje, że globalne wydatki na rozwiązania smart city wyniosą 189,5 mld USD w 2023 roku. Kwoty te pokrywają się z trendem postępującej urbanizacji - szacuje się, że ok. 55% ludzi na świecie zamieszkuje miasta, a w ciągu najbliższych 30 lat aż 2/3 osób będzie mieszkańcami aglomeracji miejskiej. Do 2030 r. najprawdopodobniej będziemy mieć na świecie aż 43 megamiasta, których liczba mieszkańców przekroczy 10 mln.

Smart city to temat modny i wiele miast deklaruje gotowość wprowadzania zmian w tym kierunku, jednak wciąż jest sporo barier wejścia. Badania pokazały, że aż 68% miast wykazuje brak wiedzy technologicznej do budowania platform cyfrowych. Dużym wyzwaniem są kwestie danych. Dane wraz z zaawansowaną analityką mogą pozwolić miastom na wykorzystanie potencjału, który niesie ze sobą technologia, jednak budzi to duże obawy społeczne o prywatność (63%), a 43% urzędników wskazuje także na luki infrastruktury IT w zarządzaniu danymi przez miasto i w 39% brak funduszy na takie inwestycje.

Zobacz również:

  • AI zmienia światowe aglomeracje
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • Capgemini zainwestuje 2 mld euro w sztuczną inteligencję
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200