Intel zyskuje na rynku układów GPU, podczas gdy Nvidia i AMD tracą udziały

Wedle najnowszych badań firmy Jon Peddie Research (JPR) w segmencie procesorów graficznych nastąpiły poważne zmiany. Wedle opublikowanych danych w raporcie w pierwszym kwartale tego roku nastąpił spadek dostaw, a udział poszczególnych producentów w rynku zmienił się.

Firma analityczna JPR opiera się w swoich wyliczeniach na danych dotyczących dostaw od poszczególnych producentów. Wedle szacunków po trzech kwartałach wzrostu rynek układów graficznych zanotował spadek, a dostawcy zmniejszyły się o 11,6% w ujęciu kwartalnym oraz o 4% w skali rocznej.

Wśród firm działających na rynku układów GPU największy spadek kwartalny zaliczyło AMD (producent układów Radeon), bo aż o 18.2%. W nieco lepszej sytuacji, ale nadal na minusie, jest Nvidia, której dostawy spadły o 10,4% w tym samym okresie. Najmniej ucierpiał na ogólnym trendzie w branży Intel, który odnotował zmniejszenie dostaw o 7,9%.

Zobacz również:

  • AMD twierdzi: mamy najwydajniejszy na świecie akcelerator
  • Intel podał markę kart graficznych kolejnej generacji
  • Cisco i Intel usprawnią jakość połączeń Wi-Fi
Intel zyskuje na rynku układów GPU, podczas gdy Nvidia i AMD tracą udziały

Ciekawą informację jest fakt, że na każdy komputer sprzedany w pierwszym kwartale na rynek dotarło 1,35 procesora graficzne, przy czym dwa na trzy komputery korzystają wyłącznie ze zintegrowanych kart graficznych. Jeśli zaś chodzi o dedykowane grafiki, to akurat segment najwydajniejszych układów przeznaczonych dla profesjonalistów i graczy trzyma się bardzo dobrze - zarówno w przypadku AMD, jak i Nvidii.

Jeśli chodzi zaś o udziały rynkowe, a nie dostawy, to Intel wygrywa z konkurencją uzyskując wynik 66,8% (wzrost o 1,7 punktu procentowego od ostatniego kwartału). Drugie miejsce przypadło firmie AMD z wartością na poziomie 16,7% (spadek o 1,6% pp.). Nvidia jest na trzecim miejscu, ale mocno goni konkurentów, a jej udział na rynku GPU plasuje się na poziomie 16,6% (tutaj obyło się bez zmian).

źródło: design-reuse.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200