Intel zmienia plany dotyczące architektury Itanium!

Kolejna generacja procesorów rodziny Itanium będzie produkowana w technologii 32 nm, a nie 22 nm jak zapowiadano wcześniej. Układy linii Kittson nie będą również kompatybilne z gniazdami dedykowanymi dla procesorów Xeon. Deklaracje przedstawicieli firmy Intel po raz kolejny wzbudziły niepewność co do dalszych losów architektury Itanium.

Z informacji zamieszczonych na witrynie firmy Intel wynika, że kolejna generacja układów będzie produkowana w tej samej technologii, co poprzednia generacja procesorów Itanium. Wcześniej zapowiadano, że najnowsza wersja układów tej architektury będzie produkowana przy zastosowaniu bardziej zaawansowanej technologii 22 nm. Nie wiadomo w jaki sposób ogłoszone zmiany wpłyną na wydajność procesorów rodziny Kittson. Dotychczas zakładano bowiem, że nowe układy będą bardziej wydajne głównie dzięki zastosowaniu nowego procesu technologicznego. Zmieniono również wcześniejsze plany dotyczące wykorzystania na potrzeby układów Itanium Kittson gniazda stosowanego z procesorami rodziny Intel Xeon. Zachowanie fizycznej kompatybilności płyt głównych potencjalnie pozwoliłoby na wykorzystanie starszego sprzętu i ograniczenie cen serwerów wykorzystujących nowe układy. Według aktualnych zapowiedzi układy rodziny Kittson będą wykorzystywać podstawki stosowane do tej pory w układach Intel Itanium 9300 oraz Itanium 9500. Oznacza to możliwość łatwiejszej modernizacji stosunkowo nowych serwerów. Pierwsze procesory linii Kittson mają trafić do sprzedaży w 2014 roku.

Według niektórych analityków zmiana planów dotyczących rozwoju układów architektury Itanium może wzbudzać wątpliwości dotyczące przyszłości architektury Intel Itanium. Zdaniem ekspertów zapowiedzi władz koncernu Intel pozwalają sądzić, że producent zamierza ograniczyć koszty produkcji nowych układów. To z kolei może oznaczać cięcia także w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Martin Reynolds, analityk firmy Gartner przypuszcza, że Intel może powrócić do wcześniejszych planów w miarę wzrostu popytu na nowe układy oraz w razie poprawy koniunktury. Przedstawiciele koncernu Intel nie wykluczają jednak, że w przyszłości na rynek trafią procesory Kittson fizycznie zgodne z układami Intel Xeon, jak również układy oparte na technologii 22 nm.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu

Układy architektury Itanium zadebiutowały na rynku w 2001 roku. Pierwotnie miały one stanowić konkurencję dla popularnych w zastosowaniach uniksowych procesorach opartych na architekturze RISC. Obecnie głównym producentem serwerów wykorzystujących układy Itanium jest koncern HP. Firma jest też finansowo zaangażowana w rozwój architektury Itanium. Topnieje również grono dostawców oprogramowania dla tej architektury. Z rozwoju odrębnych, przeznaczonych dla platformy Itanium, wersji oprogramowania biznesowego wycofały się m.in. firmy Microsoft oraz Red Hat. Dwa lata temu zamiar zaprzestania rozwoju systemów pod kątem Itanium zapowiedzieli również przedstawiciele koncernu Oracle. Wywołało to ostry sprzeciw ze strony władz HP i doprowadziło do burzliwego sporu sądowego. Ostatecznie, decyzją amerykańskiego sądu, firmie Oracle nakazano rozwój oprogramowania dla architektury Itanium tak długo, jak w ofercie HP dostępne będą serwery oparte na tej platformie. Według analityków spór obu firm negatywnie wpłynął na popularność sprzętu wykorzystującego układy Itanium głównie dlatego, że tego typu rozwiązania sprzętowe są dziś użytkowane głównie wraz z oprogramowaniem bazodanowym Oracle. Warto wspomnieć, że przedstawiciele Oracle już dwa lata temu twierdzili, że Intel zamierza stopniowo wycofywać się z produkcji układów architektury Itanium. Przedstawiciele HP oficjalnie nie komentują decyzji firmy Intel. Podkreślają natomiast własne zaangażowanie w rozwój oferty - opartych na procesorach Itanium - serwerów Integrity.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200