Intel zmienia nazewnictwo układów Atom

Jeśli komuś zadać by pytanie, który z dwóch intelowskich procesorów oznaczonych symbolami Atom Z3735F i Atom Z3735G pracuje szybciej, to w większości przypadków odpowiedź będzie brzmieć: nie mam pojęcia. Nie ma się czemu dziwić, gdyż symbole te niewiele na mówią o ty, jak wydajnie dany procesor pracuje. Dlatego Intel podjął decyzję – zmieniamy nazewnictwo procesorów Atom tak, aby już na pierwszy rzut oka można było powiedzieć, który procesor pracuje szybciej.

I tak nazwom nowych procesorów Atom będą towarzyszyć oznaczenia X3, X5 i X7, czyli będzie to system podobny do tego, jaki został zastosowany w przypadku układów Core, gdzie mamy do czynienia z układami Core i3, Core i5 i Core i7. Użytkownik będzie wtedy wiedzieć, że procesor Atom X3 pracuje wydajnie, ale procesor Atom X5 będzie przetwarzać dane jeszcze szybciej, a Atom X7 jest najsilniejszym procesorem z całej tej trójki.

Dlatego użytkownik będzie wtedy na sto procent pewny, że dzięki temu iż jego urządzenie zawiera układ Atom X7, będzie ono w stanie przetwarzać dane i obsługiwać grafikę dużo szybciej, niż podobne urządzenie zawierające układ Atom X5.

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

To ważne, ponieważ kupując obecnie np. tablet przeciętny użytkownik w ogóle nie zwraca uwagi na to, jaką nazwę nosi zainstalowany w nim procesor. Nie zwraca, ponieważ jego nazwa nic mu nie powie. Teraz mając do wyboru dwa tablety – jeden zawierający procesor Atom X5 i drugi zawierający procesor Atom X7 – użytkownik będzie w stanie od razu ocenić, który tablet jest szybszy i dlatego spełni jego oczekiwania.

Ciekawe jest to, że Intel podjął taką decyzję na kilka dni przez targami Mobile World Congress, chcąc zapewne w ten sposób wzbudzić zainteresowanie jego nowy procesorami, jakie zostaną zaprezentowane podczas tej imprezy. Wydaje się wysoce prawdopodobne, że nowy procesor Atom noszący kodową nazwę Sofia będzie oznaczony symbolem Atom X3, a układy znane do tej pory pod kodowymi nazwami Cherry Trail, będą nosić oficjalne nazwy Atom X5 i Atom X7.

Warto przypomnieć, że procesor Sofia został zaprojektowany z myślą o instalowaniu w smartfonach, a procesory Cheryy Trail będą instalowane w tabletach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200