Intel zaprezentował układy pamięci Optane następnej generacji

Korporacja zaprezentowała w zeszłym tygodniu w Seulu (Korea Południowa) na firmowej konferencji „Memory and Storage Day 2019” kilka nowych produktów adresowanych do producentów i użytkowników pamięci masowych. Chodzi o stosowane w takich systemach pamięci Optane oraz flash/Nand.

Optane to rodzaj nieulotnej pamięci, która pracuje podobnie jak dyski SSD ale dużo szybciej, dorównując pod tym względem pamięciom DRAM. Pamięci Optane instalowane są między pamięcią systemową komputera oraz pamięcią masową, pełniąc tam rolę szybko pracującego bufora.

Pamięci Optane mają postać karty PCI Express albo karty pamięci DRAM, którą dołącza się do płyty głównej komputera. Jest to dość drogie rozwiązanie stosowane w serwerach z najwyższej półki, gdyż pamięć taka o pojemności 512 GB kosztuje ok. 30 tys. zł.

Zobacz również:

Intel zaprezentował na konferencji nową generację pamięci Optane, nadając jej kodową nazwę „Alder Stream”. Twierdzi, że oferuje ponad 50 razy niższy wskaźnik awaryjności niż pamięci 3D NAND i może zapisywać/odczytywać dane trzy razy szybciej w porównania z dostępnymi do tej pory pamięciami Optane.

Do tej pory pamięci Optane mogły współpracować wyłącznie z procesorami Intel Xeon Scalable drugiej generacji. Intel zaprezentował na konferencji pamięci linii Optane DCPMM, które można instalować w stacja roboczych z najwyższej półki wyposażonych w szybkie procesory Core i9 oraz Xeon E5.

Pamięci Optane nowej generacji mogą pracować w trzech trybach: w tryb App Direct (wtedy pracuje jako typowa pamięć masowa), w trybie Memory Mode (wtedy pracuje jak pamięć DRAM) i Mixed Mode (wtedy może pracować w obu wymienionych wcześniej trybach).

Intel zaprezentował też na konferencji dyski SSD wyposażone w nowe 96-warstwowe układy flash/Nand pracujące w trybie QLC (Quad-Level Cell, cztery bity pamięci na jedną komórkę pamięci). Poinformował jednocześnie, że produkcja takich dysków ruszy w czwartym kwartale tego roku, a na rynku pojawią w pierwszym kwartale 2020 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200