Intel zaprezentował oficjalnie procesor Avoton – oferuje 13 wersji układu

Intel zaprezentował wczoraj oficjalnie w San Francisco swój najnowszy procesor Avoton, oferując producentom serwerów 13 wersji układu. Na zorganizowanej przez Intel konferencji kilkunastu dostawców serwerów (w tym HP, Dell i Quanta) zaprezentowało pierwsze serwery zawierające układ Avoton.

Avoton jest jednym z układów CPU należących do rodziny Atom C2000. Są to procesory wytwarzane przy użyciu technologii 22 nm, oparte na architekturze Silvermont. Intel zaprezentował na konferencji 13 wersji procesora. Różnią się one od siebie ilością rdzeni obliczeniowych, wielkością buforów na dane i innymi parametrami, tak aby mogły obsługiwać w optymalny sposób konkretny rodzaj aplikacji.

HP informował już wcześniej, że będzie stosować procesory Avoton w swoich serwerach Moonshot. Mają się one pojawić w ofercie firmy HP pod koniec br. Nie wiadomo ile będą kosztować, ale pierwsze serwery Moonshot (oparte na starszych intelowskich procesorach Atom S1260) zostały przez HP wycenione na 62 tys. USD. Wiadomo natomiast, że HP pracuje nad nowymi kasetami zdolnymi pomieścić cztery układy CPU, dzięki którym jedno chassis Moonshot będzie mogło zawierać 180 serwerów.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200