Intel zapowiada tablety z 64-bitowym Androidem wyposażone w układ Bail Trail

Intel poinformował, że pracuje nad 64-bitową wersją systemu operacyjnego Android, który będzie zarządzać tabletami wyposażonymi w procesor Atom/Bay Trail. Firma obiecuje, że niedługo po wprowadzeniu na rynek tabletów pracujących pod kontrolą 64-bitowej wersji systemu Windows 8.1 (opartych też na procesorach Bail Trail, co powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2014 r.), użytkownicy dostaną do ręki takie same tablety z 64-bitowym Androidem.

Procesory Bail Tail wspierają już 64-bitowe adresowanie i Intel zapowiada, że wyposażone w nie tablety, którymi zarządza 64-bitowy system Android, powinny kosztować (wersja podstawowa) ok. 150 USD. Na rynku dostępne są obecnie tablety (wyposażone w procesory ARM oraz intelowskie), które pracują pod kontrolą 32-bitowego systemu Android.

Intel nie ujawnił jak dotąd, którą wersję systemu Android wprowadzi do 64-bitowych tabletów. Jak wiadomo, firma pracuje od jakiegoś czasu i rozwija system Android 4.4 (nazwa kodowa KitKat). Tablety Android oparte na intelowskim procesorze Atom nie będą pierwszymi tego rodzaju urządzeniami, które wspierają 64-bitowe adresowanie. Apple zaprezentował niedawno dwa urządzenia (iPad Air i iPad Mini), które zawierają procesor A7 i system operacyjny iOS wspierający 64-bitowe adresowanie.

Zobacz również:

  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią

Firma twierdzi, że po wprowadzeniu do obu urządzeń technologii 64-bitowego adresowania, udało jej się znacznie zwiększyć ich wydajność. Jak nietrudno się domyśleć, tablety Android wspierające 64-bitowe adresowanie mogą obsługiwać bardziej wymagające aplikacje, np. przetwarzające dane wideo formatu Ultra-HD.

Większość dostępnych obecnie na rynku tabletów zawiera procesory ARM, jednak Google i Intel współpracują ze sobą od jakiegoś czasu, starając się zmodyfikować system Android tak, aby mógł on lepiej zarządzać tabletami opartymi na procesorach Atom. Intel wiąże z tymi pracami duże nadzieje i przewiduje, że w tym roku użytkownicy kupią ok. 40 mln tabletów wyposażonych w jego procesory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200