Intel zapowiada premierę procesorów Skylake

Intel zapowiada, że w pierwszym tygodniu sierpnia zaprezentuje w Kolonii (Niemcy) na konferencji Gamescom pierwsze procesory oparte nowej architekturze Skylake. Będą to układy zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu gier komputerowych, wspierające mechanizm „overclocking’ (przetaktowywanie), który pozwala zwiększyć częstotliwość taktowania i wydajność.

Firma informuje, że więcej szczegółów technicznych dotyczących procesorów Skylake zaprezentuje kilka tygodni później w San Francisco na konferencji Intel Developer Forum. Analitycy sądzą - chociaż Intel nie potwierdza tego oficjalnie – że pierwsze układy Skylake trafią do rąk producentów laptopów i desktopów jeszcze latem tego roku. Intel reklamuje pierwsze układy Skylake jako procesory szóstej generacji "Sixth Generation Core".

Firma twierdzi, że jest to doskonały układ do budowania komputerów typu „no wires”, czyli takich w których system obliczeniowy komunikuje się ze światem zewnętrznym za pośrednictwem połączeń radiowych. Komputer taki nie będzie np. zawierać portów HDMI czy DisplayPort, ponieważ całą komunikację z urządzeniami zewnętrznymi obsłuży wtedy technologia Wi-Di (Wireless Display). Dzięki niej będą w stanie wymieniać dane z urządzeniami peryferyjnymi z szybkością dochodzącą do 7 Gb/s.

Zobacz również:

Dell, Hewlett-Packard i Asus już zapowiedziały, że w drugiej połowie tego roku w ich ofertach pojawią się pierwsze komputery Windows 10 wyposażone w układy Skylake. Niektóre technologie wspierane przez układ Skylake są już znane. Asus zaprezentował np. w czerwcu desktop typu all-in-ones zawierający układ Skylake, który jest wyposażony w pamięć systemową DDR4 oraz porty USB 3.1. Wiadomo już, że w desktopach zawierających układy Skylake znajdą się interfejsy Thunderbolt 3, które transmitują dane z szybkością 40 Gb/s i do których można dołączać okablowanie USB Type-C.

W opinii analityków układy Skylake będą rywalizować na rynku przede wszystkim z procesorami AMD noszącymi kodową nazwę Carrizo. AMD zapowiedział, że na początku przyszłego roku pojawią się w jego ofercie procesory kolejnej generacji noszące roboczą nazwę Zen, które zastąpią układy Carrizo.

Rdzenie obliczeniowe Zen są oparte na architekturze x86 i AMD informuje, że pracują o blisko 40% wydajniej od produkowanych obecnie rdzeni Excavator, głównie za sprawą mechanizmu jednoczesnej wielowątkowości (simultaneous multi-threading, SMT) oraz nowego systemu pamięci podręcznej.


TOP 200