Intel zapowiada nowe technologie

Intel zapowiedział na początku marca szereg inicjatyw dotyczących nowych procesorów i rozwiązań używanych do zarządzania serwerami, dzięki którym systemy obliczeniowe pracują szybciej, a zarządzanie nimi jest dużo łatwiejsze.

Intel zaprezentował firmową technologię I/O Acceleration Technology, dzięki której serwery wymieniają dane z siecią o 30% szybciej. Kolejna nowa technologia nosi nazwę Intel Active Management Technology. Jak sama nazwa na to wskazuje, koncentruje się ona na kwestii zarządzania serwerami.

Chociaż procesory pracują coraz wydajniej, a sieci przesyłają dane coraz szybciej, to same metody przesyłania danych między różnymi punktami systemu informatycznego nie zmieniły się. Ma temu zaradzić I/O Acceleration Technology. Ponieważ obecnie jest tak, że przesyłaniem danych zajmuje się w dużej mierze procesor, cierpią na tym aplikacje uruchamiane na serwerze, dla których brakuje często mocy obliczeniowej serwera, który obsługuje np. kanały I/O.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

I/O Acceleration Technology zawiaduje transferem danych i przekazuje zadania związane z obsługą danych poszczególnym składnikom systemu - procesorowi, chipsetowi, kontrolerowi sieci i oprogramowaniu. Procesor może wtedy poświecić więcej czasu aplikacjom uruchomionym na serwerze, dzięki czemu pracują one wydajniej.

Intel twierdzi, że I/O Acceleration Technology rozwiązuje w dużej mierze problemy związane z obsługą protokołu TCP, stwarzając możliwość budowania motorów "TCP offload", które przejmują od procesora zadania związane z przetwarzaniem stosu komunikacyjnego.

Intel nie ujawnił jak dotąd, kiedy wprowadzi I/O Acceleration Technology do swoich produktów. Potwierdza natomiast, że będzie to jeden z kolejnych systemów operacyjnych.

Technologia Active Management Technology (AMT) będzie implementowana w procesorach, chipsetach i adapterach sieciowych. Pozwoli ona administratorom zdalnie odzyskiwać i reperować systemy, oraz zarządzać nimi. Przy pomocy AMT można zdalnie skonfigurować komputer, uaktualnić oprogramowanie, przetestować system (oraz usunąć niektóre awarie) czy np. zinwentaryzować warstwę sprzętową i programistyczną komputera. Wszystkie te operacje będzie można wykonywać wtedy gdy komputer jest wyłączony, system operacyjny nie pracuje lub gdy dysk twardy uległ uszkodzeniu.

Rozwiązanie AMT zostanie wprowadzone do pecetów linii "Lyndon" jeszcze w tym roku, a do serwerów linii "Bensley" w 2006 r. Wśród producentów, którzy zamierzają stosować technologię AMT w swoich produktach, znajdują się miedzy innymi Altiris, Computer Associates, LANDesk Software, Novell, Symantec i Trend Micro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200