Intel zapowiada drugą generację Pentium 4

Nowe układy P4, taktowane zegarem 4 GHz, oparte będą na rdzeniu Prescott. Procesory wykonane będą w technologii 0,09 mikrona.

Podczas odbywającego się w San Francisco Intel Developer Forum (IDF), koncern ujawnił swoje plany dotyczące procesorów Pentium 4 następnej generacji. Pojawią się one w przyszłym roku i będą oparte na rdzeniu Prescott, wykonanym w technologii 0,09 mikrona, a najważniejszą innowacją będzie wyposażenie ich w obsługę technologii Hyper-Threading. Według zapowiedzi Intela, pierwsze procesory z rdzeniem Prescott będą taktowane zegarem o częstotliwości 4 GHz.

Rozwiązanie to (po raz pierwszy zastosowane w zaprezentowanych niedawno serwerowych układach Prestonia) pozwala procesorowi na obsługę dwóch aplikacji (lub dwóch wątków tej samej aplikacji) jednocześnie. W ogromnym stopniu zwiększa to wydajność całego systemu.

Zobacz również:

  • Intel przedstawił swoje plany na przyszłość i zapowiedział rewolucję w nazewnictwie procesorów

Co ciekawe, także obecnie sprzedawane Pentium 4 mają wbudowane układy obsługujące Hyper-Threading, jednak nie są one aktywne. Intel stwierdził bowiem, że na rynku znajduje się na razie zbyt mała liczba aplikacji, mogących korzystać z tej technologii - aktywowanie tych układów wiązałoby się zaś ze wzrostem cen tych procesorów.

P4 w notebookach

Intel zapowiada również, że już wkrótce na rynek trafią komputery przenośne wyposażone w mobilną wersję procesorów Pentium 4. Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu najwięksi producenci notebooków (m.in. Dell, Compaq, Toshiba, Gateway oraz IBM) poszerzą swoją ofertę o takie właśnie modele.

Pierwsze modele P4-M będą taktowane zegarem o częstotliwości 1,6 GHz. Procesory pracujące z prędkością 2 GHz najprawdopodobniej pojawią się pod koniec 2002 roku.

Według Intela, "mobilne" Pentium 4 będą łączyły wydajność "desktopowych" układów z tej rodziny z zaawansowanymi funkcjami zarządzania energią. Do tych ostatnich ma np. należeć poprawiona wersja technologii SpeedStep.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200