Intel zakończył prace nad 64-bitowym systemem Android 4.4 dla smartfonów x86

Firma informuje, że system będzie oficjalnie zaprezentowany wraz z wprowadzeniem na rynek 64-bitowego procesora Atom oznaczonego roboczą nazwą Merrifield. Producenci smartfonów x86 będą wtedy mogli przystąpić do opracowywania aplikacji dedykowanych dla takich urządzeń.

Intel wprowadził do jądra 64-bitowego, mobilnego systemu operacyjnego Android 4.4 (robocza nazwa KitKat) szereg poprawek, dzięki którym może on obsługiwać smartfony x86. Jednak 64-bitowy Android pojawi się prawdopodobnie najpierw w tabletach zawierających procesor Atom, noszący kodową nazwę Bay Trail. Ma to nastąpić za kilka miesięcy i analitycy spodziewają się, że tablet będzie kosztować w granicach 150 USD.

Tak czy inaczej można się spodziewać, iż już niedługo na rynek trafią pierwsze mobilne urządzenia platformy Android/x86, na których użytkownicy będą mogli uruchamiać 64-bitowe aplikacje. Wiele z nich producenci smartfonów i tabletów będą zapewne preinstalować na oferowanych przez siebie urządzeniach.

Zobacz również:

  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów

Intel zapowiada, że więcej szczegółów technicznych dotyczących platformy Android/x86 ujawni w lutym na targach Mobile World Congress (które odbędą się w Barcelonie). Temat 64-bitowych smartfonów trafił na tapetę w połowie 2013 roku, wtedy gdy Apple zaprezentował układ A7, instalując go w smartfonie iPhone 5S. To była nowa jakość, ponieważ 64-bitowy smartfon może obsługiwać większą pamięć i generalnie pracuje wydajniej.

Intel toczy cały czas walkę o zapewnienie sobie dobrej pozycji na rynku smartfonów, na którym królują procesory oparte na architekturze ARM. Prezentując platformę Android/x86 firma ma nadzieję, że osłabi nieco dominującą obecnie na tym rynku pozycję procesorów ARM. To ważne wydarzenie biorąc pod uwagę fakt, że szereg firm (w tym Qualcomm, STM i Samsung) już zapowiedziało, że przygotowują się do wprowadzenia do swoich ofert nowych 64-bitowych układów ARM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200