Intel zachęca do wielu wątków

Gigant rynku mikroprocesorów staje obecnie przed poważnym wyzwaniem.

Gigant rynku mikroprocesorów staje obecnie przed poważnym wyzwaniem.

Do końca br. ok. 70% produkowanych przez firmę układów będzie zawierać więcej niż jeden rdzeń obliczeniowy, stwarzając szansę na poprawę wydajności aplikacji. Problem polega na tym, że świat aplikacji dla platform x86 z ideą kodu wielowątkowego nawet dziś nie jest zaznajomiony zbyt dobrze. Gros aplikacji rzeczywiście wielowątkowych powstawało dotychczas dla platform RISC/Unix, które wykorzystując wiele procesorów były w stanie wykorzystać możliwość zrównoleglenia operacji. Całe mnóstwo aplikacji biznesowych, niewielkich, ale nawet tych większych, polega na wielowątkowości zapewnianej przez bazy danych lub automatycznym zarządzaniu wątkami zapewnianymi przez system operacyjny.

Jeśli nie będą potrafić wykorzystać możliwości stwarzanych przez platformę sprzętową, relatywna atrakcyjność rozwiązań na niej działających będzie mniejsza, co będzie wodą na młyn dla IBM (Power) i Sun Microsystems (UltraSparc). W końcu trudno jest zachęcać klientów do zakupu serwerów z procesorami wielordzeniowymi, jeśli trudno jest wykazać ich przewagi wydajnościowe w rzeczywistych zastosowaniach.

Rozumiejąc wagę problemu, Intel opublikował właśnie zestaw narzędzi, które mają programistom ułatwić tworzenie aplikacji wielowątkowych i restrukturyzację istniejących pod kątem równoległości przetwarzania. Intel Threading Building Blocks obejmuje m.in. rozszerzenia języka C++ ułatwiające tworzenie funkcji wielowątkowych. W pakiecie znalazły się także nowe wersje już istniejących narzędzi wielowątkowych, które obecnie w pełni obsługują przetwarzanie 64-bitowe.


TOP 200