Intel wyprodukuje chipy dla MediaTek

Intel uruchomi produkcję dla tajwańskiego producenta procesorów mobilnych. Pierwsze chipy zjadą z linii produkcyjnej w ciągu 18-24 miesięcy.

Intel - największy producent układów scalonych do komputerów poinformował, że będzie produkował chipy dla tajwańskiego producenta MediaTek, będącego jedną z największych firm zajmujących się projektowaniem układów do urządzeń mobilnych.

Układ scalony firmy MediaTek
Źródło: mediatek.com

Układ scalony firmy MediaTek

Źródło: mediatek.com

Umowa na produkcję układów dla MediaTek to jedna z najważniejszych transakcji, które ogłoszono od czasu uruchomienia Business Foundry na początku ubiegłego roku.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Qualcomm będzie współtworzyć z Google układy scalone RISC-V dla elektroniki wearable

Foundry Business zakłada produkcję układów scalonych projektowanych przez inne firmy. Aktualnie na rynku tym dominuje TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co), który jest czołowym graczem produkującym układy m. in. dla Apple.

Intel do tej pory produkował jedynie układy scalone, które sam zaprojektował.

To dla nas ważna sprawa, że angażujemy klienta z Tajwanie, który sprawia, że możemy się rozwijać. To dla nas ważne zwycięstwo

- przekazał Reutersowi Randhir Thakur, prezes Intel Foundry Services.

Ekonomista ds. układów scalonych z TechInsights - Dan Hutcheson przekazał, że w branży pojawiały się wątpliwości czy Intel jest w stanie zaangażować się w Foundry Business. Umowa z MediaTek pokazuje, że firma jest na dobrej drodze, a poczynione inwestycje zaczynają się zwracać.

Intel nie przekazał szczegółów dotyczących umowy z MediaTek. Wiemy jedynie, że nowe układy zostaną wyprodukowane za 18-24 miesiące od daty podpisania umowy. Całość produkcji odbędzie się w procesie technologicznym Intel 16, a układy trafią do inteligentnych urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200