Intel wykorzysta technologie McAfee do stworzenia zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa

Rozwiązania firmy McAfee mają być wykorzystane m.in. do stworzenia pakietu oprogramowania i usług z zakresu bezpieczeństwa. Bardziej odległe plany koncernu Intel zakładają również stworzenie rozwiązań sprzętowych stanowiących uzupełnienie oferty aplikacyjnej.

Władze koncernu Intel zamierzają wykorzystać rozwiązania firmy McAfee do stworzenia kompleksowej oferty zintegrowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT dla całej gamy wyspecjalizowanych urządzeń. Systemy tego rodzaju mają stać się jednym z najważniejszych obszarów działalności firmy. "Zakładamy, że w dłuższej perspektywie poziom bezpieczeństwa stanie się jednym z ważniejszych czynników konkurencyjnych na rynku urządzeń mobilnych" - mówi Renee James, wiceprezes koncernu Intel odpowiedzialna za dział Software and Services Group. Według niego rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych staną się kolejnym, obok m.in. energooszczędności i funkcji związanych z łącznością, filarem oferty koncernu Intel. Nowe instrukcje związane z bezpieczeństwem zyskiwać mają również układy przeznaczone dla komputerów osobistych.

Formalne procedury związane z przejęciem firmy McAfee przez koncern Intel zostały zakończone z końcem lutego br. Wedle wcześniejszych deklaracji zapowiedziana w sierpniu ubiegłego roku transakcja miała przyczynić się do rozszerzenia oferty produktowej koncernu Intel m.in. o zintegrowane na poziomie sprzętowym i aplikacyjnym rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Mówiono również m.in. o zamiarze wykorzystania niektórych technologii McAfee do stworzenia wyspecjalizowanych instrukcji, które miałyby zostać wbudowane w mikroprocesory firmy Intel.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Dobre wyniki finansowe Fortinet

Tymczasem wedle oficjalnych deklaracji w pierwszej kolejności władze koncernu Intel zamierzają wprowadzić do oferty pakiet oprogramowania i usług oferowany w modelu cloud computing. W jego skład wchodzić mają m.in. rozwiązania ułatwiające zarządzanie bezpieczeństwem rozbudowanych środowisk informatycznych. Z kolei prezes firmy McAfee twierdzi, że podobne rozwiązania sprzętowe wykorzystywać mogłaby również cała gama innych urządzeń. "Funkcjonujące na poziomie sprzętowych rozwiązania usprawniające zarządzanie kwestiami bezpieczeństwa mogłyby być również szeroko wykorzystywane w urządzeniach takich jak drukarki, bankomaty, czy terminale POS" - podkreśla Dave DeWalt. Według niego dostęp oferowanych w modelu usługowym aplikacji wykorzystujących zapowiadane instrukcje sprzętowe będzie najpewniej oferowany na zasadach abonamentu. Jednocześnie niektóre usługi mają być dostępne tylko dla urządzeń działających w oparciu o układy obsługujące określone instrukcje oraz inne rozwiązania sprzętowe wspierające m.in. integrację z usługami bezpieczeństwa oferowanymi w formie usługi.

W pierwszej kolejności takie instrukcje zyskają najprawdopodobniej układy przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Projektowane w laboratoriach koncernu Intel układy mają obsługiwać instrukcje wspierające m.in.: różne metody autoryzacji użytkowników, weryfikacji adresów IP oraz posiadać mechanizmy pozwalające na wyeliminowanie zagrożeń związanych m.in. z oprogramowaniem typu malware. Niewykluczone są również niskopoziomowe mechanizmy ułatwiające realizowaną w czasie rzeczywistym komunikację z działającymi w modelu cloud systemami bezpieczeństwa. Warto jednak dodać, że w toku wszczętego na wniosek Komisji Europejskiej postępowania sprawdzającego warunki transakcji władze koncernu Intel zobowiązały się zapewnić pełną kompatybilność własnych rozwiązań sprzętowych także z systemami bezpieczeństwa konkurencyjnymi wobec produktów firmy McAfee.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200