Intel wycofuje procesory graficzne Rialto Bridge HPC

Niebiescy zmienili plany. Firma zmienia harmonogram aktualizacji swoich procesorów graficznych HPC. Zdecydowano się zrezygnować z rodziny Rialto Bridge.

Firma Intel zdecydowała się na zmianę swoich planów dotyczących rynku HPC. Niebiescy ogłosili, że aktualnie sprzedawana generacja procesorów graficznych z serii Max - Ponte Vecchio - będzie ostatnim tego typu produktem dla komputerów HPC.

Intel zmienia plany dotyczące serwerów
Źródło: Magnus Engø / Unsplash

Intel zmienia plany dotyczące serwerów

Źródło: Magnus Engø / Unsplash

Niebiescy nie zamierzają wprowadzać na rynek nowszych wersji procesorów graficznych dla centrów danych w 2023, ani w 2024 roku. Następne układy graficzne pojawią się na rynku dopiero w 2025 roku.

Zobacz również:

  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Intel ujawnia specyfikację superkomputera Aurora

Jednocześnie Intel poinformował o zaprzestaniu produkcji układów GPU należących do rodziny Rialto Bridge. Kolejna generacja układów graficznych dla centrów danych otrzymała nazwę Falcon Shores i pojawi się na rynku dopiero za dwa lata. W latach 2023-2025 nie pojawią się żadne aktualizacje infrastruktur GPU dla tego rynku, czym Intel zostawia otwartą drogę dla swojej konkurencji.

Firma AMD pracuje aktualnie nad wdrożeniem układów graficznych z serii MI400, a Nvidia finalizuje prace nad modelami z serii Grace Hooper. Obie rodziny kart graficznych charakteryzują się hybrydową architekturą.

Układy Facon Shires będą pierwszymi produktami Intela pozwalającymi na elastyczną konfigurację rdzeni x86 oraz Xe.

Firma Intel nie przedstawiła powodów swojej decyzji. Przypuszczalnie może chodzić o problemy z łańcuchem dostaw lub niedostatecznie dopracowaną architekturą nowości, które miały zadebiutować na rynku w 2023 roku.

Na rynku HPC aktualnie niebiescy skupiać się będą głównie na dostarczaniu procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200