Intel wycofuje numery seryjne ze swoich procesorów

Firma zapowiedziała zrezygnowanie z umieszczania numerów identyfikujących poszczególne procesory, poczynając od linii Willamette. Z decyzji tej najbardziej zadowoleni są obrońcy praw obywatelskich, którzy twierdzili, że możliwość identyfikacji narusza prywatność internautów.

Intel planuje zaprzestanie umieszczania numerów seryjnych w swoich nowych procesorach, poczynając od linii Willamette, która ma pojawić się na rynku pod koniec br. Numery pozostaną jednak we wszystkich Pentium III.

Na początku zeszłego roku, po tym jak firma zapowiedziała umieszczanie numerów indentyfikacyjnych w procesorach Pentium III, natychmiast pojawiły się protesty grup obrońców praw obywatelskich. Twierdziły one, że numery te pozwalają na śledzenie zachowań użytkowników Internetu, co stanowy wyraźne pogwałcenie ich prywatności.

Intel twierdził, że numery identyfikacyjne pomagają osobom odpowiedzialnym za sprzęt w firmach w jego śledzeniu, ostatecznie zgodził się jednak, aby producenci komputerów wyłączali identyfikację jeszcze na poziomie produkcji. Nie zadowoliło to jednak przeciwników identyfikacji, którzy nadal podnosili problem naruszania prywatności.

Zapowiedź producenta, dotycząca rezygnacji z umieszczania spornych numerów w procesorach, została tym bardziej dobrze odebrana przez obrońców praw obywatelskich. "Z pewnością oznacza to zwycięstwo konsumentów" - skomentowała plany Intela rzeczniczka Consumer Action, organizacji z San Francisco reprezentującej interesy konsumentów.

***

Numery pozwalające na identyfikację użytkownika - w układach Intela

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200