Intel wybuduje we Włoszech swoją kolejną europejską fabrykę.

Wydaje się iż Intel jest bliski podjęcia decyzji o wyborze lokalizacji, w której zbuduje w Europie swoją kolejną fabrykę wytwarzającą procesory. Nie potwierdziły się, niestety, spekulacje, że może to być Polska. Wybór padł na niewielkie miasteczko Vigasio koło Werony, w północno-wschodnim regionie Veneto.

Inwestycja Intela we Włoszech jest częścią szerszego planu tej firmy, który został ogłoszony ponad rok temu. Zakłada on, że Intel zainwestuje w ciągu najbliższych dziesięciu aż 80 mld euro, przeznaczając je na wybudowanie w Europie swoich kolejnych fabryk. Intel poinformował ostatnio, że włoska fabryka zabezpieczy jego potrzeby w obszarze „back-end”, co oznacza że zajmie się pakowaniem i testowaniem układów.

Wiadomo już, że fabryka zostanie wybudowana kosztem 4,5 mld euro i będzie w niej pracować ok. 1500 osób. Jak podaje agencja prasowa Reuters, Intel i włoski rząd zawarły kompleksową umowę na budowę takiej fabryki na początku września, ale ostateczna w tej sprawie zostanie podjęta dopiero po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych, co powinno nastąpić pod koniec tego miesiąca.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów
  • Pierwsza europejska fabryka firmy Huawei powstanie we Francji

Niemniej jest prawie pewne, że beneficjantem tej inwestycji będzie miasto Vigasio. Mówi się, że jednym z głównych powodów właśnie tego miasta jest połączenie z Niemcami, a dokładniej z miastem Magdeburg, gdzie firma buduje dwie podobne fabryki. Intel nie komentuje na razie tej sprawy, tłumacząc się trwaniem poufnych negocjacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200