Intel wprowadził na rynek Pentium 4

Nowa generacja procesorów Intela rozpoczyna się od poziomu 1,4 GHz, ale producent zapowiada także kontynuację rozwoju linii Pentium III.

Intel wprowadził na rynek Pentium 4 - pierwsze układy procesorów dla komputerów PC o nowej architekturze NetBurst, która ma zapewnić możliwość wzrostu częstotliwości i wydajności kolejnych modeli procesorów intelowskich na najbliższych kilka lat. Nie oznacza to jednak, że Intel zamierza zaprzestać rozwijania układów Pentium III lub Celeron, wykorzystujących architekturę P6 wprowadzoną w 1995 r. wraz z procesorami Pentium Pro.

Jak podkreśla Jurgen Thiel (Regional Manager CEE), inaczej niż w przypadku wcześniejszych transformacji, gdy starsze wersje architektur były zastępowane nowymi, np. 486 przez P5 (Pentium), obecnie firma będzie oferować równolegle co najmniej dwie generacje układów przeznaczonych na różne segmenty rynku.

Pierwsze modele Pentium 4 są dostępne w wersjach: 1,4 GHz i 1,5 GHz. Tak wysokie częstotliwości są dobrą ilustracją przyspieszenia rozwoju technologii - pierwsze układy Pentium (architektura P5) miały zegar 60 MHz, a Pentium Pro (architektura P6) tylko 150 MHz. Jednocześnie już w III kw. 2001 r. mają się pojawić modele układów o częstotliwości 2 GHz.

Największe zmiany wprowadzone do mikroarchitektury NetBurst w porównaniu z P6 dotyczą implementacji tzw. Rapid Execution Engine - wewnętrznych układów do obliczeń arytmetycznych, które pracują z częstotliwością 2-krotnie wyższą od częstotliwości procesora, czyli 2,8-3 GHz w przypadku obecnie dostępnych modeli, oraz technologii Hyper Pipeline - 2-krotnie większej liczby kanałów równoległych (obecnie wynosi ona 20), którymi dane są przekazywane do jednostek obliczeniowych.

Ponadto Pentium 4 są wyposażone w zestaw instrukcji SSE2 (Streaming SIMD Extensions 2) rozszerzony o 144 nowe rozkazy przyspieszające wykonywanie funkcji multimedialnych i systemową szynę danych FSB (Front Side Bus) o częstotliwości aż 400 MHz, czyli 3-krotnie wyższej od dotychczas dostępnej w systemach intelowskich (133 MHz).

Komputery wyposażone w nowe układy mogą być jednak atrakcyjne dla użytkowników oprogramowania do edycji grafiki, wideo, gier 3-wymiarowych lub aplikacji, które wymagają szybkiego dostępu do pamięci RAM i dyskowej, np. program Adobe Photoshop. Należy pamiętać, że pełne wykorzystanie możliwości Pentium 4 wymaga odpowiednio przystosowanego oprogramowania - w przeciwnym razie wzrost wydajności systemu będzie związany tylko z większą częstotliwością zegara.

Podczas pierwszych prezentacji komputerów z Pentium 4 przedstawiciele firmy demonstrowali przede wszystkim możliwości wydajnego przetwarzania grafiki 3-wymiarowej w czasie rzeczywistym i interaktywnego wyświetlania realistycznych sekwencji wideo.

Według Intela, nowe procesory będą obecnie instalowane w wysokiej klasy komputerach PC lub tanich stacjach roboczych w cenie 2000-2800 USD.

Cena nowego procesora, w pakietach po 1 tys. sztuk, wynosi 819 USD dla modelu z zegarem 1,5 GHz i 644 USD w przypadku 1,4 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200