Intel wprowadza do układów FPGA procesory ARM

Chociaż Intel jest od lat wierny układom bazującym na architekturze x86, to interesuje się również procesorami opartymi na innych technologiach. I tak korporacja zaprezentował kilka dni temu nowy układ FPGA (Field-Programmable Gate Array) noszący nazwę Stratix 10, w którym instaluje 64-bitowy procesor ARM.

Układy FPGA – oparte na architekturze opracowanej swego czasu przez przejętą przez Intel firmę Altera – charakteryzują się tym, że można je programować, tak iż mogą obsługiwać szeroką gamę aplikacji. Mogą więc realizować zadania zlecane zarówno serwerom, jak urządzeniom sieciowym. Mogą też służyć do przetwarzania danych generowanych przez bardziej zaawansowane aplikacje, np. wspierające technologie maszynowego uczenia się.

Intel uznał widać, że programowalne układy FPGA bazujące na architekturze ARM mogą obsługiwać wymienione powyżej aplikacje równie dobrze – a niekiedy nawet lepiej - jak podobne układy zawierające procesor x86. Mówi się, że Intel zamierza nawet zintegrować te dwa procesory (x86 i ARM) w ramach jednego układu scalonego. Mogą to być układy FPGA linii Altera, które będą wspierać pracę silnych serwerów zawierających procesory Xeon. Intel ma już nawet w ofercie moduł, w którym instaluje obok siebie procesory Xeon oraz układy FPGA linii Altera.

Zobacz również:

  • Intel optymalizuje zużycie energii kart graficznych z rodziny Arc

Intel instaluje w swoim najnowszym układzie Stratix 10 procesor Cortex-A53. Wiele wskazuje na to, że Intel będzie w przyszłości instalować procesory ARM w urządzeniach sieciowych obsługujących aplikacje IoT. Być może dlatego zawarł kilka miesięcy temu z ARM strategiczną umowę, która pozwoli mu produkować wybrane procesy ARM i instalować je zarówno w swoich urządzeniach, jaki tych oferowanych przez inne firmy. Mówi się tu np. o różnego rodzaju mobilnych urządzeniach produkowanych przez LG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200