Intel tworzy komputer sterowany myślą

W ramach projektu Human Brain inżynierowie koncernu, w kooperacji z naukowcami Uniwersytetu Carnegie Mellon prowadzą badania nad technologią uczenia się maszyn, umożliwiającą dekodowanie danych napływających bezpośrednio z ludzkiego mózgu.

Efekty współpracy Intela i amerykańskiej uczelni w tym zakresie zostały zaprezentowane na konferencji Intel Developer Forum. Justin Rattner, wiceprezes Intela i dyrektor Intel Labs, zademonstrował projekt interfejsu między ludzkim mózgiem a komputerem.

Koncepcja komputera sterowanego myślami sama w sobie nie jest nowa, jednak Intel proponuje inne podejście do tego zagadnienia. Zamiast wyobrażać sobie ruch na ekranie użytkownik po prostu myśli wybrane słowa, które komputer jest w stanie zrozumieć. Myślenie o wybranych słowach zmusza do pracy konkretne partie mózgu. Naukowcy projektu Neurosys (Human Brain) pracują nad zlokalizowaniem obszarów związanych z konkretnymi wyrazami i oznaczeniem ich. Komputer analizuje schematy aktywności mózgu przypisane dla danych słów obecnych w bazie i na tej podstawie interpretuje, co pomyślał użytkownik.

Jeśli badania nad projektem Neurosys (Human Brain) się powiodą, komputery przyszłości będą w stanie interpretować myśli użytkownika i przekształcać je w komendy. Zdaniem Justina Rattnera czytanie w myślach to najwyższa forma interfejsu użytkownika.


TOP 200