Intel szykuje się na internet rzeczy

Amerykańska firma zaprezentowała nowe, energooszczędne procesory Atom i oprogramowanie dla urządzeń zbierających dane oraz tzw. connected devices, czyli niewielkich urządzeń sieciowych.

Intel szykuje się na internet rzeczy

Intel zaprezentował nowy, energooszczędny procesor Atom E3800 (jego nazwa kodowa to Bay Trail-I) oraz „ekstremalnie energooszczędny” system-on-a-chip, Quark X1000.

Oba mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach wymieniających się bezprzewodowo danymi lub przesyłających dane do chmury. Wymienia się wśród nich m.in. automaty sprzedające żywność, bankomaty, przenośne urządzenia medyczne czy samochodowe systemy rozrywki. Intel zaznacza jednak, że możliwość montowania nowych rozwiązań widzi także w lodówkach czy elektronice użytkowej (np. w tzw. inteligentnych zegarkach), które także mają przesyłać dane do chmury.

Bay Trail-I już trafił do sprzedaży. Tymczasem Quark X1000 trafi na rynek dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na temat tego drugiego wiadomo, że to rozwiązanie 32-bitowe (x86) taktowane zegarem 400 MHz. Co ciekawe, firma nie ujawniła, ile energii pobiera Quark.

Internet rzeczy

Zapowiedziała natomiast klasę produktów nazwanych „intelligent gateway”. To rozwiązania przeznaczone dla urządzeń korzystających z systemów wbudowanych, nie mających połączenia z siecią. W ich przypadku Intel dostarczy zarówno hardware, jak i software oferujący dodatkowe zabezpieczenia, łączność bezprzewodową oraz możliwości zbierania i analizowania danych.

Warto podkreślić fakt, że Intel myśli w tym przypadku przyszłościowo. Jak podkreślił Ton Steenman, wiceprezes oddziału Intelligent Systems Group w Intelu, jego firma bada możliwości oferowane przez internet rzeczy, ale minie przynajmniej kilka lat, zanim będzie je można przekuć w konkretny biznes, doczekać się zauważalnych rezultatów biznesowych.

Wyjście poza świat PC

Zamiary firmy ocenił Dean McCarron, główny analityk w firmie Mercury Research. Uważa on, że nowe zapowiedzi Intela wskazują na zainteresowanie koncernu tym, co dzieje się poza światem komputerów osobistych. Jego zdaniem wszystkie urządzenia, które mogą coś zyskać dzięki obecności w sieci, są na celowniku Intela i firma na pewno przyjrzy się możliwości wciągnięcia ich do swojej działalności. Analityk dodał jednak, że masowe dostarczanie nowych rozwiązań nie rozpocznie w najbliższej przyszłości. Jednak takie produkty sprawią, że fabryki Intela wciąż będą pracowały pełną parą.

Intel szykuje się na internet rzeczy

Rodzina energooszczędnych procesorów Intel Atom E3800

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200