Intel: szybszy Thunderbolt dzięki obsłudze PCI Express 3.0

Inżynierowie Intela pracują nad przyspieszeniem transferu danych w standardzie Thunderbolt (stworzonym z myślą o łączeniu komputerów z urządzeniami peryferyjnymi). Ma to zostać osiągnięte dzięki zapewnieniu kompatybilności z PCI-Express 3.0.

Obecnie komputery obsługujące technologię Thunderbolt komunikują się z urządzeniami zewnętrznymi za pośrednictwem PCI-Express 2.0 - ale Intel już zapowiedział, że zamierza zaimplementować w standardzie Thunderbolt obsługę PCI-Express w wersji 3.0. Na razie nie poinformowano, kiedy dokładnie to nastąpi.

Na rynku są już komputery wyposażone w obsługę Thunderbolt - ma je w ofercie m.in. Apple, które wykorzystują to złącze np. do przesyłania danych na zewnętrzne nośniki danych. Podstawą funkcjonowania tego rozwiązania jest właśnie protokół PCI-Express 2.0, który obecnie pozwala na przesyłanie danych z przepustowością 5 GT/s (gigantransferów na sekundę). W wersji 3.0 tego protokołu przepustowość ma sięgać 8 GT/s.

Zobacz również:

  • USB 4 Version 2 - jak wypada względem poprzednich standardów?
  • Ciąg dalszy roszad kadrowych w IT. Tym razem Intel
  • Mapy Apple z błędem umożliwiającym gromadzenie lokalizacji

Thunderbolt został oficjalnie zaprezentowany na początku ubiegłego roku przez Intela oraz Apple (który zaoferował komputery z tym interfejsem jako pierwszy, ale nie jedyny - podobne urządzenia sprzedaje również Lenovo).

Intel tłumaczy, że stworzył Thunderbolta by zunifikować wiele różnych standardów przesyłania danych pomiędzy urządzeniami, protokołów sieciowych czy interfejsów wykorzystywanych do podłączania monitorów. Nowy standard jest zgodny z DisplayPort (Intel zapowiedział też, że zapewni wsparcie z USB 3.0). Wszystkie urządzenia obsługujące Thunderbolt mają identyczne porty, a użytkownicy mogą dowolnie łączyć ze sobą kolejne sprzęty, obsługujące ten standard.

Obecnie w Thunderbolt dane są przesyłane za pośrednictwem miedzianych kabli, ale Intel pracuje już nad wykorzystaniem połączeń optycznych - co pozwoli na zwiększenie prędkości transferu.

Firma zaczęła już implementować obsługę PCI-Express 3.0 na poziomie chipsetów - zapowiedziała już układ Xeon E5, wyposażony w zintegrowany kontroler PCIe 3.0. Technologia ta ma być również standardowo obsługiwana przez kolejne produkty z rodziny Core (procesory dla laptopów i komputerów stacjonarnych) znanej pod roboczą nazwą Ivy Bridge.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200