Intel sprzedał swój dział produkcji układów RFID

Nowym właścicielem działu, w którym opracowano m.in. popularny układ R1000, jest amerykańska firma Impinj. Wartości transakcji nie ujawniono. Według zapowiedzi do nowej firmy przejdzie mniej niż 10 pracowników Intela.

Stworzony przez Intela układ R1000 umożliwił znaczną miniaturyzację czytników metek RFID. Inżynierowie koncernu z Santa Clara zintegrowali w jednym układzie ponad 90 proc. elementów typowego czytnika RFID. Teraz prawa do układu R1000 przejmie firma Impinj. Według przedstawicieli nowego właściciela działu RFID, transakcja przyczyni się m.in. do zwiększenia udziału w rynku oraz opracowania nowych, w pełni mobilnych czytników metek radiowych.

Niewykluczone, że w przyszłości stosowne układy umożliwiające odczyt metek RFID będą wbudowywane w inne urządzenia przenośne, w tym m.in. telefony komórkowe. Przedstawiciele firmy Impinj podkreślają również możliwość wykorzystywania metek radiowych m.in. do monitorowania stanów produktowych. Niedawno poinformowano o projekcie zastosowania tagów RFID do kontrolowania terminu przydatności do spożycia produktów mięsnych w jednym ze sklepów Grupy Metro.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Zdaniem ekspertów zainteresowanie wykorzystaniem możliwości metek radiowych m.in. w zastosowaniach związanych z usługami stale rośnie. O planach zakupu infrastruktury RFID poinformowały niedawno firmy Airbus i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Według analityków firmy ABI Research wartość rynku RFID w 2013 roku przekroczy 9,7 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200