Intel sprzedaje swoje kolejne udziały w spółce IMS

Firma podjęła w ostatnich dniach ważną decyzję finansową. Zgodziła się sprzedać 10% swoich mniejszościowych udziałów w IMS Nanofabrication znanemu producentowi scalaków TSMC. Wartość transakcji oszacowano na ok. 4,3 mld USD.

Grafika: StuartMiles/freerangestock

Intel zainwestował pierwszy raz w firmę IMS w 2009 roku, kupując pozostałe udziały w 2015 roku. Kilka miesięcy temu Intel sprzedał około 20% udziałów w IMS firmie Bain Capital Special Situations, chcąc w ten sposób zainwestować w rozwój IMS i wzmocnić jej pozycję na tym rynku. Po wykonaniu tych ruchów Intel zachowa większościowy udział w firmie IMS, która będzie nadal działał jako samodzielna spółka zależna. Zamknięcie nowej transakcji planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

IMS specjalizuje się obecnie w produkcji narzędzi używanych do budowania urządzeń litograficznych EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Dzięki ostatnim decyzjom Intela, firma IMS będzie w stanie wdrażać nowe technologie litograficzne i przechodzić na nowsze metody produkcji scalaków. Chodzi tu o innowacyjne systemy modelowania EUV, takie jak high-NA (high-numerical-aperture).

Zobacz również:

  • Kościół katolicki zabrał głos w sprawie AI
  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu

IMS zamierza w najbliższym czasie umocnić swoja pozycję na rynku produkcji półprzewodników, wiedząc iż globalny popyt na półprzewodniki stale rośnie. Jest on napędzany czterema czynnikami: sztuczną inteligencja, rozwojem systemów łączności łączność, przetwarzaniem coraz większej ilości danych oraz rozwojem infrastruktur IT, od chmur do przetwarzania danych na obrzeżach sieci. Szacuje się do 2030 r. wartość tego rynku przekroczy 1 bln USD. Kluczowym czynnikiem umożliwiającym ten wzrost jest postęp w technologii litograficznej, takiej jak EUV.

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200