Intel rzuca wyzwanie

Wprowadzając w przyszłym tygodniu do swojej oferty procesor Itanium 2, firma rusza na podbój rynku wysokowydajnych serwerów.

Wprowadzając w przyszłym tygodniu do swojej oferty procesor Itanium 2, firma rusza na podbój rynku wysokowydajnych komputerów.

Wiadomo już, że wśród firm przygotowujących się do podjęcia produkcji serwerów opartych na tym procesorze są tuzy przemysłu informatycznego, takie jak Hewlett-Packard, Dell i IBM. Jednak żadna z nich nie ujawniła jeszcze szczegółów dotyczących swoich planów. Dobrze poinformowane źródła podają, że trwają w nich intensywne prace nad cztero- i ośmioprocesorowymi serwerami platformy Itanium 2, na których będzie można uruchamiać wymagające , takie jak przetwarzanie transakcyjne trybu on-line, zarządzanie dużymi bazami danych, klientami i zasobami przedsiębiorstwa czy też skomplikowane obliczenia naukowe oraz techniczne.

Podejmując produkcję procesora Itanium 2, Intel rzuca wyzwanie firmie Sun z jej procesorem SPARC oraz innemu gigantowi - firmie IBM, której są oparte na procesorach linii PowerPC. Czy Itanium 2 rzeczywiście osłabi pozycję tych dwóch potentatów na rynku serwerów klasy średniej? Trudno już teraz odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

Intelowskie procesory Xeon i Xeon MP są obecnie instalowane w serwerach, które kosztują od 1000 do 25 000 USD. Procesor Itanium 2 będzie zapewne stosowany w droższych rozwiązaniach - w serwerach wyższej klasy, które kosztują od 25 000 nawet do 500 000 USD.

Intel zastosował w procesorze Itanium 2 szereg nowatorskich rozwiązań. Na tym samym układzie scalonym, na którym znajduje się procesor, Intel umieścił bufor L3 o pojemności 3 MB. Procesor ma do dyspozycji 328 rejestrów, jest taktowany zegarem 1 GHz i potrafi wykonać w jednym takcie do sześciu instrukcji. Serwery oparte na procesorach Itanium 2 mogą zawierać do 32 takich układów i będą mogły być używane do budowania klastrów składających się z 512 procesorów. Serwery platformy Itanium 2 obsługują takie technologie jak PCI-X, Gigabit Ethernet i Ultra 320 SCSI. Procesory będzie można partycjonować (tworząc statyczne lub dynamiczne domeny), a na serwerach Itanium 2 będzie można instalować wiele instancji systemów operacyjnych.

Intel twierdzi, że jak dotąd ponad 100 ważnych aplikacji (w tym SAP, Microsoft SQL Server i BEA) zostało już zmodyfikowanych, tak aby można je uruchamiać na komputerach opartych na 64-bitowej architekturze IA-64. Serwery oparte na procesorach Itanium 2 będą mogły pracować pod jednym z siedmiu systemów operacyjnych.

Intel pracuje nad kolejnymi, jeszcze wydajniejszymi procesorami (układy Madison, Deerfield i Montecito), które pojawią się po procesorze Itanium 2. Będą to układy kompatybilne (na poziomie systemów) z procesorem Itanium 2. Procesory Madison i Deerfield będą produkowane przy użyciu technologii krzemowej 0,13 mikrona i będą dysponować buforem o pojemności 6 MB. Procesor Montecito to najbardziej zaawansowane technologie (90 nanometrów i wyrafinowane rozwiązania, dzięki którym jeden procesor może obsługiwać więcej niż dwie aplikacje).