Intel rusza na komórkowy rynek

Producent BlackBerry - Research in Motion - będzie wykorzystywał mobilny układ Intela o nazwie Hermon z rodziny XScale w kolejnych modelach urządzeń przystosowanych do pracy w sieciach EDGE. Dla największego producenta procesorów to bardzo dobry kontrakt, gdyż Intel właściwie dopiero zaczyna podbój rynku telefonów komórkowych i rozgląda się za odbiorcami na swoje układy przeznaczone dla tego segmentu.

Intel rusza na komórkowy rynek

BlackBerry 7100

Urządzenia RIM podbiły korporacyjny rynek amerykański, dzięki technologii umożliwiającej stały dostęp do poczty elektronicznej i danych na firmowych serwerach. - Wybór plaformy Intela pozwoli użytkownikom na szybszą pracę z korporacyjnymi dokumentami i aplikacjami, dzięki wysokiej wydajności i oszczędności energii procesora Hermon - zapowiada Mike Lazaridis, szef Research in Motion. Hermon czyli procesor z rodziny XScale trafi do kolejnych modeli, które zostaną przystosowane do pracy w sieciach GSM/EDGE.

Hermon oprócz EDGE może pracować także w sieciach UMTS, upowszechniających się coraz bardziej w Europie, wciąż raczkujących w Stanach Zjednoczonych.

- Nasz procesor oferuje oczywiście możliwości przesyłu danych z prędkością dostępną w sieciach UMTS, jednak nasi klienci z USA, a w szczególności RIM, stawiają na bardziej popularny standard EDGE, zanim sięgną po trzecią generację - mówi Sam Arditi z Intela, szef działu urządzeń przenośnych. W planach Intela jest wprowadzenie na rynek jeszcze w 2005 roku układu Hermon w telefonach komórkowych jednego z producentów. Sam Arditi nie ujawnił jednak, kto zdecydował się także na zakup mobilnego procesora.

Do tej pory Intel oferował układ o nazwie Manitoba opracowany z myślą o sieciach GSM/GPRS. Jak informowaliśmy wcześniej, telefony oparte na tym procesorze będzie sprzedawać pod własną marką brytyjski operator komórkowy mmO2. Jednocześnie zapewne będzie pierwszym i ostatnim operatorem, który wykorzysta to rozwiązanie Intela, który stawia już na jego następcę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200