Intel rozwija razem z chińskimi firmami procesory sieciowe kolejnej generacji

Firma wspólnie z dwoma chińskimi producentami sprzętu komputerowego (Inspur i Ruijie Networks) oraz z amerykańską firmą Silicom Connectivity Solutions pracuje nad nową generacją procesorów sieciowych IPU (Infrastructure Processing Unit), które będą zawierać zarówno klasyczny układ CPU, jak i jednostkę FPGA (Field Programmable Gate Arrays; bezpośrednio programowalne macierze bramek logicznych).

Źródło: Shutterstock/Funtap

IPU to programowalne urządzenie sieciowe, które ma odciążyć główny procesor i wykonywać za niego wiele zadań, takich jak wirtualizacja pamięci masowej, wirtualizacja sieci czy zarządzanie bezpieczeństwem. Rozwiązanie takie pozwala procesorowi skupić swoją uwagą na podstawowych funkcjach związanych z przetwarzaniem danych. Układy takie mają obecnie w swoich ofertach takie firmy, jak Nvidia, Marvell czy Xilinx, którym Intel zamierza teraz stawić śmielej czoła.

Intel ma już w ofercie jednostkę IPU, której nadał kodową nazwę Mount Evans, a obecnie przygotowuje się do produkcji kolejnej jednostki tego typu. Nosi ona nazwę kodową Oak Springs Canyon i zawiera zarówno procesor Xeon D, jak i układ FPGA noszący nazwę Agilex.

Zobacz również:

  • 5G będzie katalizatorem cyfrowej zmiany
  • Komputery HEDT czy stacje robocze dla biznesu - co wybrać?
  • AMD prezentuje nowe układy dla tanich laptopów

Mają to być silne procesory sieciowe, których głównym zadaniem będzie równoważenie obciążeń występujących w chmurach obliczeniowych. Będą instalowane w kartach sieciowych podobnych do SmartNIC, z tą różnicą iż będą oferować szereg dodatkowych możliwości, dzięki którym chmury będą przetwarzać dane jeszcze szybciej.

Każda z obu jednostek (Xeon D oraz FPGA) ma do dyspozycji pamięć DDR4, dwa porty 100 Gb/s i może obsługiwać obciążenia infrastruktury chmury, takie jak Open vSwitch, NVMe over Fabrics (NVMeoF) i Remote Direct Memory Access (RDMA) over Converged Ethernet v2 (RoCEv2). Podobnie jak Mount EvansOak, układ Springs Canyon produkuje dla Intela firma Silicom.

Intelowska wizja programowalnych sieci opiera się na otwartych standardach, w których IPU jest integralną częścią dostarczania nowych możliwości sieciowych, takich jak telemetria, kontrola przeciążenia czy zarządzanie ruchem. Chiny to dość duży rynek dla układów FPGA, dlatego Intel postawił na współpracę z dwoma firmami działającymi w tym kraju. Pierwsza (Inspur) specjalizuje się w projektowaniu infrastruktury chmury, a druga (Ruijie Networks) zajmuje się szeroko rozumianą digitalizacją firm. Obie wdrożą do produkcji razem z Intelem układ Oak Springs Canyon (oficjalna nazwa C6000X), aby dostarczać producentom urządzeń sieciowych spersonalizowane i zoptymalizowane pod kątem IPU rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200