Intel rezygnuje z Klamath dla notebooków

Intel prawdopodobnie zrezygnuje z produkcji multimedialnej wersji procesora Klamath (Pentium Pro z instrukcjami MMX) dla komputerów przenośnych. W roku 1997 będą wprowadzone na rynek i konsekwentnie rozwijane układy Pentium z instrukcjami MMX dla komputerów przenośnych. Zdaniem przedstawicieli Intela, procesory Pentium Pro przygotowane specjalnie dla notebooków pojawią się na rynku najwcześniej w roku 1998. Natomiast firma chce wcześniej wprowadzić układ nowej generacji Deschutes przeznaczony dla notebooków.

Intel prawdopodobnie zrezygnuje z produkcji multimedialnej wersji procesora Klamath (Pentium Pro z instrukcjami MMX) dla . W roku 1997 będą wprowadzone na rynek i konsekwentnie rozwijane układy Pentium z instrukcjami MMX dla komputerów przenośnych. Zdaniem przedstawicieli Intela, procesory Pentium Pro przygotowane specjalnie dla pojawią się na rynku najwcześniej w roku 1998. Natomiast firma chce wcześniej wprowadzić układ nowej generacji Deschutes przeznaczony dla notebooków.

"Opóźnienie we wprowadzaniu na rynek wydajnych procesorów Pentium Pro dla notebooków związane jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem tych układów na zasilane. Stopień zużycia energii jest decydującym elementem w konstrukcji komputerów tego typu. W przypadku procesorów Pentium MMX zużycie energii wzrośnie nieznacznie" - uważa John Antone, specjalista z Intela.

Mimo rosnącej częstotliwości procesorów dla komputerów przenośnych, Intel nie zamierza do końca wieku zmieniać ich charakterystyki termicznej. Ma to być możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu technologii tzw. Mobile Module. Koncern zapewnia, że wykorzystanie układów nowej generacji nie będzie wymagało od producentów sprzętu dużych zmian w konstrukcji komputerów przenośnych. Zdania tego nie podzielają analitycy rynku, którzy twierdzą, że wykorzystanie w przyszłości coraz wydajniejszych układów w komputerach przenośnych spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w standardzie napięć zasilających. Ponadto producenci prawdopodobnie będą musieli wprowadzić zmiany w konstrukcji zestawów układów i magistrali danych. Niektórzy z nich już teraz rozpoczęli prace nad przystosowaniem swoich notebooków do współpracy z nowymi układami Intela.

Konkurencja nie śpi

Z opóźnienia we wprowadzeniu na rynek układów klasy Pentium Pro dla notebooków mogą skorzystać konkurenci Intela. Cyrix zapowiada, że w I połowie 1997 r. pojawią się próbne wersje procesorów M2 dla komputerów przenośnych, które mają stanowić odpowiednik intelowskiego Pentium Pro z instrukcjami multimedialnymi. Pierwsze komputery z tym procesorem w wersji 150 i 166 MHz pojawią się na rynku w III kw. 1997 r. Cyrix dostarczy w I kw. 1997 r. procesory klasy Pentium 6x86 w wersjach 150 i 166 MHz.

"AMD skoncentruje się na procesorach do zastosowań biurkowych" - twierdzi Dirk Heinen, specjalista ds. marketingu mikroprocesorów PC w AMD. Mimo to procesor AMD K6, który ma się pojawić na rynku w I kw. 1997 r., wyposażony będzie w funkcje zarządzania energią i odpowiednią charakterystykę termiczną, umożliwiającą wykorzystanie układu w komputerach przenośnych.

Komu to potrzebne

Na razie zapotrzebowanie klientów na komputery przenośne z procesorami Pentium Pro jest znikome. Obserwatorzy rynku twierdzą jednak, że w 1997 roku wzrośnie różnica między wydajnością procesorów Pentium i Pentium Pro i wówczas klienci zainteresją się mocniejszymi notebookami.


TOP 200