Intel przygotowuje się na 65 nm

Intel informuje, że przygotowywana przez niego 65 nanometrowa technologia produkcji układów scalonych nie będzie się wiele różnić od używanej do tej pory technologii 90 nanometrowej. Dzięki temu firma będzie mogła płynnie przejść z jednej technologii na drugą, co ma nastąpić w 2005 r.

W nowej 65 nanometrowej technologii (nanometr to jedna miliardowa część metra) Intel będzie dalej stosować technikę rozciągniętego krzemu i dielektryk charakteryzujący się niskim współczynnikiem k. Nowością będzie natomiast dodatkowa ósma warstwa (metal) i tzw. "uśpione" tranzystory, dzięki którym układ będzie pobierać mniej prądu.

Intel zamierza wprowadzić "uśpione" tranzystory do komórek SRAM (statyczna pamięć RAM), które będą stosowane podczas produkcji 65 nanometrowych układów.

Zobacz również:

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie nazwa pierwszego procesora, którego produkcja oparta jest na technologii 65 nm. Intel zastosował po raz pierwszy technologię 90 nm przy produkcji układu Prescott (Pentium 4), a pierwsze komputery oparte na tym procesorze pojawiły się na rynku pod koniec 2003 r.


TOP 200