Intel promuje InfiniBand i architekturę IA-64

Na wiosennej konferencji Intel Developer Forum (IDF) dominowała tematyka dotycząca serwerów i urządzeń nowej generacji wykorzystujących architektu-rę IA-64. Organizowane dwa razy w roku IDF są okazją do prezentacji sprzętu, a także planów rozwoju tzw. platformy intelowskiej.

Na wiosennej konferencji Intel Developer Forum (IDF) dominowała tematyka dotycząca serwerów i urządzeń nowej generacji wykorzystujących architektu-rę IA-64. Organizowane dwa razy w roku IDF są okazją do prezentacji sprzętu, a także planów rozwoju tzw. platformy intelowskiej.

W oczekiwaniu na Itanium

W tym roku Intel szczególnie promował architekturę IA-64 i procesory Itanium, które początkowo miały pojawić się na rynku już w 1999 r. Ostatecznie będą dostępne w połowie br. Praktycznie wszyscy liczący się producenci sprzętu od dawna przygotowują tego typu modele komputerów, a od kilku miesięcy także je oficjalnie prezentują. Serwery z Itanium działają na razie w kilku przedsiębiorstwach, uczestniczących w testach.

Zdaniem specjalistów, podczas wiosennego IDF ważniejsza od Itanium była prezentacja niektórych elementów architektury jego następcy - procesora McKinley. Pojawi się on na rynku w 2002 r. Pierwszy model stworzony w architekturze IA-64 - Itanium - można bowiem uznać za prototyp. Dopiero McKinley ma być dojrzałym modelem układów nowej generacji.

Intel zapowiedział również, że rezygnuje ze stosowania określeń Pentium III i Pentium 4 w serii procesorów Xeon przeznaczonych do instalacji w serwerach. Wszystkie nowe modele Xeon będą wykorzystywały architekturę NetBurst, po raz pierwszy wprowadzoną do układów Pentium 4, i obsługiwały systemy co najmniej 2-procesorowe.

Nowa szyna

Podczas IDF Intel po raz pierwszy zaprezentował w pełni funkcjonalny system komputerowy, wyposażony w szynę InfiniBand. Standard ten ma zastąpić dotychczas stosowane systemy I/O, takie jak szyny PCI. Początkowo ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w wysokiej klasy serwerach, umożliwiając ich łatwą rozbudowę i dołączanie urządzeń, takich jak pamięci masowe.

W prezentacji InfiniBand wykorzystano rozwiązania opracowane przez firmy Intel, Adaptec, Agilent Technologies, Compaq Computer, Computer Associates, Crossroads Systems, LSI Logic i QLogic. W skład prezentowanego systemu wchodziły klastry serwerów Compaqa pracujące pod kontrolą Windows 2000 i Linux, wyposażone m.in. w kontrolery SCSI i FC/AL współpracujące z szyną InfiniBand.

Intel już od kilku miesięcy dostarcza producentom sprzętu komputerowego układy kontrolerów InfiniBand. Ich oficjalna premiera jest jednak zapowiadana dopiero na koniec br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200