Intel prezentuje pierwszą rodzinę układów SoC Xeon

Intel poinformował o wprowadzeniu do oferty rodziny procesorów Xeon D - pierwszych układów Xeon należących do rozwiązań typu system-on-a-chip (SoC). Procesory Xeon D są wytwarzane przy użyciu technologii 14 nm. Jest to trzecia generacja 64-bitowych układów SoC Intela, przeznaczona do mikroserwerów, magazynowania danych, sieci i Internetu rzeczy.

Producent twierdzi, że nowe układy zapewniają 3,4-krotnie wyższą wydajność na węzeł i nawet 1,7-krotnie wyższą wydajność na wat, w porównaniu do procesora Intel Atom C2750. Intel zaprezentował na razie 4- i 8-rdzeniowe układy Xeon SoC zoptymalizowane pod kątem mikroserwerów i zapowiada, że w drugiej połowie roku pokaże bardziej rozbudowane portfolio układów SoC przeznaczonych do sieci, magazynowania danych i Internetu rzeczy.

Pierwsze procesory Xeon SoC zostały zoptymalizowane dla dostawców hostingu i chmury obliczeniowej, pod kątem zadań takich jak dedykowany hosting, buforowanie pamięci, dynamiczne serwery WWW i magazynowanie danych. Obecnie w fazie projektowania urządzeń opartych na tych układach jest ponad 50 systemów. Około 75 procent z nich obejmuje sieci, magazynowanie i Internet rzeczy. Dostawcy systemów projektujący obecnie mikroserwery oparte na procesorach z rodziny Intel Xeon D to m.in. Cisco, HP, Huawei, NEC i Supermicro.

Zobacz również:

Układy zawierają dwa gniazda zintegrowanej sieci Ethernet 10 Gb/s oraz zintegrowane interfejsy I/O (PCIe, USB, SATA i inne) w jednej konstrukcji. Pracują z TDP bliskim 20 W i obsługują do 128 GB pamięci adresowalnej.

Ceny hurtowe procesorów Xeon D-1520 (4-rdzeniowy) i Xeon D-1540 (8-rdzeniowy) wynoszą odpowiednio 199 i 581 USD.


TOP 200