Intel podejmuje produkcję układów 45 nm

Intel uruchomił w tym tygodniu produkcję prototypowych wersji swojego czterordzeniowego procesora o nazwie kodowej Penryn, opartego na tej samej mikroarchitekturze, co procesory Core 2 Duo. Są to pierwsze intelowskie układy CPU wytwarzane przy użyciu technologii 45 nanometrów.

Układy Penryn pojawią się oficjalnie w ofercie Intela w drugiej połowie 2007 r. i będą produkowane w różnych wersjach, przystosowanych do instalowania w notebookach, komputerach typu desktop i serwerach. Intel produkuje obecnie większość swoich układów scalonych przy użyciu technologii 65 nanometrów.

Procesory Penryn będą wspierać dodatkowe instrukcje, zaprojektowane z myślą o obsłudze aplikacji multimedialnych i programów HPC (High Performance Computing; intensywne przetwarzanie danych). Intel zapowiada, że szczegółowe dane techniczne o procesorze Penryn zostaną udostępnione na początku 2007 r.

Zobacz również:

  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200