Intel planuje wybudować fabrykę układów scalonych w Niemczech

Intel szykuje się do dużych zmian. Firma planuje budowę nowej fabryki w Niemczech.

Intel potwierdził plany budowy nowej fabryki półprzewodników w Europie. Zostanie ona zlokalizowana w Niemczech. W ramach nowe inwestycji poniesione zostaną nakłady finansowe o wartości sięgającej nawet 80 miliardów dolarów. Budowa ma zakończyć się w ciągu najbliższej dekady.

Jeden z zakładów produkcyjnych Intela w Meksyku
Źródło: intel.com

Jeden z zakładów produkcyjnych Intela w Meksyku

Źródło: intel.com

W pierwszej transzy inwestycji w Magdeburgu (kraj związkowy Saksonia-Anhalt) firma Intel zainwestuje blisko 17 miliardów dolarów.

Zobacz również:

  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Chiński start-up YMTC pokazał 232-warstwowy chip

Tak zwana giga fabryka w rzeczywistości składać się będzie z dwóch niezależnych zakładów produkcyjnych. Budowa rozpocznie się na początku 2023 roku. Aktualnie Intel projektuje całą inwestycję. Do rozpoczęcia budowy niezbędna jest również zgoda Komisji Europejskiej.

Nowa giga fabryka Intela nazywana jest przez producenta jako Silicon Junction i ma pomóc uniezależnić się od rynku azjatyckiego.

Produkcja układów scalonych w nowych zakładach produkcyjnych rozpocznie się dopiero w 2027 roku, a więc Silicon Junction nie wspomoże Intela w czasie globalne niedoboru układów scalonych.

Według Intela w zakładach produkcyjnych wytwarzane będą nowoczesne chipy wykorzystujące technologię tranzystorową z epoki Angstrom. W trakcie budowy firma Intel stworzy 7 tysięcy nowych miejsc pracy przy budowie, 3 tysiące stałych etatów oraz 1000 miejsc u partnerów i dostawców zaopatrujących Silicon Junction.

Intel nie zamierza poprzestawać na niemieckiej fabryce. Firma zainwestuje również około 12 miliardów w rozbudowę fabryki w Leixlip w Irlandii. Zakład po rozbudowie stanie się dwa razy większy. Intel prowadzi również zaawansowane rozmowy z Włochami w celu budowy zakładu montażu i pakowania. Kwota kontraktu opiewa na około 4,5 miliarda dolarów.

W obecnej (niestabilnej) sytuacji Intel mocno inwestycje w dywersyfikację swoich fabryk i współpracę z Unią Europejską. W lutym 2022 roku Unia Europejska ogłosiła warty 49 miliardów dolarów projekt, którego celem jest ograniczenie niedoborów chipów w przyszłości i zmniejszenie zależności od części produkowanych w Azji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200