Intel płaci za wyłączność? Co na to zainteresowani

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o kontrowersyjnej sprawie z trzema graczami - Intelem, AMD i Media Saturn Holding. Według informacji Financial Times Deutschland przedstawiciele tego pierwszego płacili spore kwoty za to, aby produkty konkurencji nie były sprzedawane w sklepach MediaMarkt. Udało nam się uzyskać komentarze od wszystkich trzech stron konfliktu. Zobaczmy co mają do powiedzenia.

Intel płaci za wyłączność? Co na to zainteresowani
Najpierw doniósł o tym Financial Times Deutschland, później serwisy niemieckie, teraz problem podniesiono również na angielskojęzycznych portalach poświęconych komputerom: AMD oskarżyło Intela o namówienie szefów spółki Media Saturn Holding - właścicieli sklepów Media Markt i Saturn - do całkowitej rezygnacji ze sprzedaży procesorów innych niż układy Pentium i Celeron. FTD miał ponoć dotrzeć do korespondencji między M-S-H i Intelem. (czytaj więcej: Intel + Media Markt = kłopoty dla AMD)

Niemiecki Urząd Antykartelowy, zgodnie z twierdzeniami firmy Intel, nie prowadzi przeciwko koncernowi żadnego postępowania. Przedstawiciele niemieckiego biura Komisji Europejskiej zastanawiają się czy sprawa nie powinna trafić do Brukseli - sami jednak nie podejmują konkretnych działań. Bernhard Taubenberger, rzecznik prasowy Media Saturn Holding odpiera zarzuty: "Nie chcielibyśmy wypowiadać się na temat naszych obecnych procedur ani działań Komisji Europejskiej. Przypominamy, że Niemiecki Urząd Antykartelowy stwierdził, że nie prowadzi ani nie zamierzał prowadzić żadnego postępowania przeciwko Media Saturn Holding."

Co ciekawe, jak donosi niemiecki dziennik Der Spiegel, Komisja Europejska już kiedyś przymierzała się do zbadania rzekomych monopolistycznych działań Intela w Europie. Według europejskiego prawa, dominujący na rynku producenci nie mogą wchodzić z sieciami sprzedaży w układy "na wyłączność". Intel, mający na rynku procesorów do komputerów stacjonarnych około 80% udziałów, odpiera zarzuty, potwierdzając swoje wcześniejsze stanowisko. "Zgodnie z naszą polityka nie mamy w zwyczaju komentować różnych informacji w mediach. Już wcześniej potwierdziliśmy jasno, że nasze działania są zgodne z prawem i fair, a także prowadzone zgodnie z duchem zdrowej konkurencji." - powiedział nam Radosław Walczyk z Intela.

Konflikt jest jednak daleki od zażegnania. Przedstawiciele AMD jednoznacznie podchodzą do sprawy i nie wygląda na to aby mieli zamiar odpuścić. Giuliano Meroni, Prezes AMD na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę tak ocenia sytuację: "Niemiecki Financial Times ujawnił fakty, które branża IT znała od lat, a które dotyczą umowy na wyłączność zawartej przez firmę Intel z największym europejskim detalicznym sprzedawcą komputerów. To potajemne porozumienie pozbawiło konsumentów w Polsce i na terenie całej Europy możliwości wyboru, a także ograniczało ich dostęp do komputerów opartych na tańszych i lepszych technologiach AMD"

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200