Intel optymalizuje zużycie energii kart graficznych z rodziny Arc

Najnowsze karty graficzne Intel dla komputerów stacjonarnych stały się bardziej energooszczędne podczas korzystania z dwóch wyświetlaczy.

Po wielu przesunięcia pierwsze karty graficzne z rodziny Intel Arc dla komputerów stacjonarnych pojawiły się na rynku w trzecim kwartale 2023 roku. Pierwsze układy graficzne tego typu sygnowane logo Intela spotkały się z mieszanym przyjęciem na rynku. Recenzenci wskazywali na umiarkowaną wydajność, nieco za wysoką cenę oraz niedopracowane sterowniki, które nie pozwalały wykorzystać pełni potencjału nowych układów GPU.

Układ graficzny Intel Arc
Źródło: intel.com

Układ graficzny Intel Arc

Źródło: intel.com

Kilka miesięcy po premierze kart graficznych z rodziny Intel Arc producent zdecydował się na wprowadzenie na rynek dużej aktualizacji sterowników, która rozwiązuje sporo problemów, a przy okazji znacząco optymalizuje zużycie energii elektrycznej.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów

W najnowszej wersji oprogramowania o numerze kompilacji 4146 znacząco zoptymalizowano efektywność energetyczną układów graficznych podczas jednoczesnego korzystania z dwóch wyświetlaczy. Problem z poborem mocy został wyeliminowany w układach graficznych Intel Arc A770 oraz Arc A750.

Recenzenci od początku obecności układów graficznych zwracali uwagę na minimum 50 W pobór mocy podczas połączenia dwóch lub więcej wyświetlaczy o dowolnej rozdzielczości. Karty graficzne zużywały sporo prądu nawet pozostając w spoczynku.

Dzięki aktualizacji do nowej wersji oprogramowania pobór mocy spada kilkukrotnie. Maleje z 40-50 W do niespełna 10 W podczas korzystania z dwóch monitorów o rozdzielczości 2K każdy.

Wymuszenie instalacji najnowszej wersji sterowników graficznych wpływa również pozytywnie na stabilność funkcjonowania kart graficznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200