Intel opracował najmniejszy na świecie tranzystor

Producent twierdzi, że dzięki temu w ciągu najbliższych lat stanie się możliwe wyprodukowanie procesorów taktowanych zegarem 10 GHz.

Intel poinformował o opracowaniu najmniejszego i jednocześnie najszybszego tranzystora typu CMOS. Dzięki niemu możliwe będzie budowanie szybszych procesorów i układów elektronicznych. Do powszechnego zastosowania ma on jednak trafić dopiero w roku 2005. Jego długość wynosi 30 nanometrów, a grubość zaledwie 3 warstwy atomowe.

Zdaniem przedstawicieli Intela, dzięki nowemu tranzystorowi za kilka lat możliwe będzie stworzenie procesora, składającego się z ponad 400 mln tranzystorów o częstotliwości 10 GHz. Jednocześnie do jego zasilania ma być potrzebne napięcie nie przekraczające 1 V.

Naukowcy z laboratoriów producenta utrzymują, iż zastosowanie nowych tranzystorów w produkcji procesorów da im zupełnie nowe możliwości. Stanie się możliwe np. tłumaczenie mowy na inny język w czasie rzeczywistym.

"Opracowanie najmniejszego tranzystora pozwoli Intelowi rozbudowywać możliwości procesorów i obniżyć koszt ich produkcji" - powiedział Sunlin Chou, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Technology and Manufacturing Group.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200