Intel na lepsze czasy

Intel przedstawia zalecenia dotyczące zarządzania poborem mocy i wymianą danych w sieciach.

Intel przedstawia zalecenia dotyczące zarządzania poborem mocy i wymianą danych w sieciach.

Intelowskie specyfikacje Mobile Power Guidelines 2000 (wersja 0.8) i Wired for Management (wersja 2.0) będą miały zasadniczy wpływ na to, jak będą wyglądać komputery PC w najbliższych kilkunastu miesiącach. Pierwsza określa zalecenia producenta procesorów dotyczące komputerów przenośnych. Wired for Managment odnosi się do sposobu zarządzania notebookami, stacjonarnymi PC i serwerami pracującymi w sieci.

Dłuższy "żywot" notebooka

W opracowywaniu specyfikacji Power Guidelines brali udział najważniejsi producenci systemów komputerowych i podzespołów. Jej celem jest zwiększenie wydajności i wydłużenie czasu pracy bez zasilania zewnętrznego. Ma to być możliwe, jak zwykle, dzięki kolejnym ograniczeniom zużycia prądu i zmniejszeniu ilości emitowanego ciepła.

Zalecenia Guidelines 2000 rozszerzono o rozwiązania dla nowego rodzaju mininotebooków typu 500 i szybkich portów szeregowych IEEE 1394 (FireWire), które mają być instalowane w komputerach przenośnych. Jeśli producenci zastosują się do nowych zaleceń, to średni czas pracy systemów przenośnych bez zasilania zewnętrznego może w 2000 r. zwiększyć się do ponad 3,5 godz.

W nowej specyfikacji Intel nie ograniczył jednak mocy pobieranej przez procesor i pamięć podręczną, które pozostały na poziomie odpowiednio: 8 W i 1,5 W. Z uwagi na to, że aż 80% mocy w notebookach zużywają procesor i wyświetlacz LCD, nowa specyfikacja pozostawia tylko niewielki margines na oszczędności producentom innych elementów komputera.

Połączeni, żeby zarządzać

Druga wersja specyfikacji Wired for Management bazuje na poprzednich ustaleniach, lecz zawiera nowe zalecenia, które mają zwiększyć skuteczność zarządzania komputerami. Intel przewiduje, że pierwsze systemy pracujące zgodnie z tą specyfikacją pojawią się na rynku w 1999 r.

Przy pracach nad Wired for Management inżynierowie Intela koncentrowali się na czterech podstawowych zagadnieniach, dotyczących: oprzyrządowania sprzętowego pozwalającego na uruchamianie diagnostyki, uniwersalnego systemu zarządzania komputerami przez sieć, zestawu funkcji do zdalnego uruchamiania komputerów i zarządzania poborem mocy. Jak twierdzą przedstawiciele Intela, zasady konstrukcji sprzętu zgodnego ze specyfikacją zostały tak ulepszone, że informacje będą mogły być pobierane z wielu dodatkowych źródeł, takich jak Desktop Management Interface, SNMP lub zasobów towarzyszących systemom operacyjnym. Nowym elementem włączonym do specyfikacji jest też funkcja do automatycznego tworzenia raportów w razie pojawienia się problemów.

Notebook 2000 - dłuższa praca przy mniejszym poborze mocy

Tak prawdopodobnie będzie przedstawiała się typowa konfiguracja komputera przenośnego wyprodukowanego w 2000 r., zgodnego z zaleceniami Intel Mobile Power Guidelines 2000.

Procesor Pentium II lub kolejna generacja tego układu

96 MB RAM

Wyświetlacz o przekątnej 13,3-4,1"

Zintegrowana pamięć podręczna poziomu drugiego (Level 2)

Szyna systemowa PCI taktowana z częstotliwością 133 MHz

Interfejs graficzny standardu AGP 2x

Układy do obsługi plików format MPEG2

Interfejs sieciowy zainstalowany na płycie głównej

Dysk z interfejsem IDE/ATA66

Interfejs zgodny z technologią Bluetooth (zdalna transmisja danych w paśmie radiowym)