Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Intel, od dawna dominujący dostawca chipów dla komputerów PC z systemem Windows, może wkrótce zostać zagrożony przez procesory oparte na architekturze Arm od trzech głównych producentów półprzewodników - Nvidii, AMD i Qualcomm.

Fot. Pok Rie/Pexels

Nvidia, której procesory graficzne (GPU) są układami przeznaczonymi do obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją, podobno projektuje teraz jednostki centralne (CPU) dla komputerów PC, co może być postrzegane jako próba podważenia dominacji Intela na rynku chipów do komputerów osobistych. Według IDC, Intel miał 80,6% udziału w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych w drugim kwartale tego roku.

Nvidia wykorzystuje technologię Arm do projektowania chipów, które działałyby w systemie operacyjnym Windows Microsoftu, podał Reuters, powołując się na anonimowe osoby zaznajomione z tą sprawą.

Zobacz również:

  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Arm standaryzuje chiplety

Anonimowe źródła powiedziały serwisowi, że AMD również opracowuje plany produkcji chipów dla komputerów PC z wykorzystaniem technologii Arm. Poinformowano, że układy Arm obu producentów mogą być dostępne już w 2025 roku.

Nvidia odmówiła komentarza na temat raportu. AMD nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Microsoft szuka alternatyw dla Intela

Zgłoszone zmiany wydają się być jednak częścią planu Microsoftu, który ma pomóc producentom w opracowaniu procesorów opartych na architekturze Arm dla komputerów z systemem Windows, naśladując posunięcie Apple, które sprawiło, że firma prawie podwoiła swój udział w rynku komputerów PC, kiedy trzy lata temu wypuściła własne chipy oparte na architekturze Arm dla komputerów Mac.

Niestandardowy układ Apple sprawił, że komputery Mac oferują dłuższy czas pracy na baterii i większą wydajność niż kiedykolwiek wcześniej, a także wydajną moc przetwarzania sztucznej inteligencji.

Obecnie Microsoft posiada umowę na wyłączność na chipy oparte na architekturze Arm dla komputerów z systemem Windows z Qualcomm, ale umowa ta ma się zakończyć w przyszłym roku, co skłoniło giganta technologicznego do rozważenia opcji, zwłaszcza że firma podwaja swoje wysiłki w zakresie sztucznej inteligencji za pomocą narzędzi takich jak Copilot - podał Reuters.

Jednak prezentacja najnowszego układu Qualcomm na Snapdragon Summit może jeszcze bardziej skomplikować sprawę, ponieważ producent twierdzi, że jego procesor Snapdragon X Elite - który ma się ukazać w przyszłym roku - będzie oferował dwukrotnie wyższą wydajność niż niektóre z najpopularniejszych układów Intela i AMD. Ale sama moc obliczeniowa nie wystarczy Qualcommowi do obalenia obecnych liderów rynku PC, powiedział Geoff Blaber, dyrektor generalny firmy analitycznej CCS Insight, który zauważył, że ugruntowana pozycja Intela oznacza, że Qualcomm musi zapewnić wysoce zróżnicowane doświadczenie w połączeniu ze wsparciem partnerów i znacznymi inwestycjami w marketing kanałowy.

"Qualcomm ma przed sobą długą drogę na rynku PC, ale koncentruje się i buduje swoje zrozumienie tego, czego wymaga sukces" - powiedział. "Uruchomienie platformy Snapdragon X Elite jest ważnym krokiem, ale wydajność krzemu jest tylko jednym z wielu składników niezbędnych, aby Qualcomm naprawdę zyskał rynek" - powiedział.

Kolejną przeszkodą dla układów opartych na architekturze Arm jest fakt, że większość aplikacji Windows została stworzona specjalnie do działania na architekturze chipów Intel x86, z której AMD również korzystało do tej pory. Zapewnienie wydajnego działania popularnych aplikacji na układach opartych na architekturze Arm prawdopodobnie okaże się wyzwaniem dla producentów.

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200