Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core

Intel po raz kolejny może zdecydować się na opóźnienie wdrożenia nowego procesu technologicznego.

Intel po raz kolejny w swojej historii może zdecydować się na opóźnienie wdrożenia produkcji nowego procesu technologicznego. Z raportu przekazanego przez DigiTimes wynika, że premiera układów scalonych, które produkowane będą w 3 nm została przesunięta w wewnętrznych planach firmy Intel.

Intel może opóźnić debiut 3 nm układów
Źródło: Brian Kostiuk / Unsplash

Intel może opóźnić debiut 3 nm układów

Źródło: Brian Kostiuk / Unsplash

Wiadomość ta zbiega się w czasie z informacją na temat testowej produkcji w 3 nm zrealizowanej przez zakłady TSMC z Tajwanu. Próbne partie produkcyjnych oferują lepsze parametry techniczne, niż oczekiwano. Pomimo tego Intel opóźnił swoje zamówienia do IV kwartału 2024 roku, co oznacza premierę nowych produktów korzystających z 3 nm litografii w okolicach połowy 2025 roku.

Zobacz również:

  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów
  • TSMC rośnie w siłę i detronizuje firmy Intel i Samsung
  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników

Pierwszymi produktami produkowanymi w 3 nm przez Intela mają być procesory z rodziny Arrow Lake należące do 15 generacji Core. Chipy składać się mają z węzłów 20A do produkcji CPU i 3 nm węzłów GPU stworzonych przez TSMC.

Jednym z pierwszych klientów na 3 nm układy scalone produkowane przez TSMC będzie firma Apple, która posiada już zarezerwowane sloty produkcyjne. 3 nm układy scalone trafią prawdopodobnie do tegorocznych modeli iPhone'a oraz procesorów Apple Silicon z rodziny Apple M3.

Eksperci wskazują na wyższy koszt produkcji w 3 nm procesie technologicznym, który finalnie może odbić się na konsumentach. Być może będą musieli oni zapłacić wyższą cenę za produkty wyposażone w nadchodzące chipy. W przyszłości może to oznaczać dalsze spadki sprzedaży komputerów PC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200