Intel kupił kolejną firmę rozwijającą technologię AI

Korporacja kupiła za kwotę 2 mld USD izraelską firmę Habana Labs (start-up), która specjalizuje się w projektowaniu rozwiązań bazujących na technologii AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja). Informuje jednocześnie, że zamierza wprowadzić w najbliższym czasie opracowane przez tę firmę rozwiązania AI do swoich układów scalonych kolejnej generacji, szczególnie tych znajdujących zastosowanie w centrach danych.

Intel spodziewa się, że obroty na bardzo szybko rozwijającym się rynku układów AI przekroczą za pięć lat kwotę 20 miliardów USD. Informuje też, że jego własne przychody pochodzące ze sprzedaży układów wykorzystujących tę technologię wzrosły w tym roku o 20% (w porównaniu z 2018 rokiem) i zamknęły się kwotą ponad 3,5 mld USD.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że Intel w coraz większym stopniu koncentruje swoją uwagę na układach stosowanych w centrach danych, odkładając trochę na bok rozwój układów instalowanych w pecetach.

Zobacz również:

Firma Habana została założona w 2016 roku i ma obecnie swoje biura w Izraelu (Tel Awiw), w USA (San Jose) w Chinach (Pekin) i w Polsce (Gdańsk). Jako start-up, firma zebrała do tej pory na swój rozwój 120 mln USD, z czego 75 mln pochodzi z funduszu finansowanego przez Intel Capital.

Habana nie jest pierwszą firmą specjalizującą się w technologii AI, jaką Intel przejął w ostatnich latach. Wcześniej kupił takie firmy rozwijające tę technologię, jak Movidius, Nervana, Altera i Mobileye.


TOP 200